Na području Bosne i Hercegovine danas su zabilježeni ekstremni vremenski uslovi za ovo doba godine, saopćio je BH Meteo. Posebno se izdvaja Čemerno, gdje je registrovan najraniji snježni pokrivač još od 1971. godine.
Na Bjelašnici su termometri jutros pokazali -7°C, dok je subjektivni osjećaj hladnoće bio znatno jači – čak do -20°C zbog jakog vjetra. Na pojedinim planinama već je palo preko 30 centimetara snijega, a susjedna Srbija bilježi i ekstremnije prilike, sa visinom snježnog pokrivača i do jednog metra te spuštanjem granice snijega do pojedinih nizina.
Prema prognozama, naredna noć donosi slab do umjeren mraz u većem dijelu zemlje, posebno na zapadu i sjeverozapadu. Sutra se očekuje kratkotrajno razvedravanje, no već u nedjelju meteorolozi najavljuju novo jače naoblačenje praćeno kišom, dok će na planinama ponovo padati snijeg.
Iz BH Meteo ističu da je riječ o neuobičajeno ranom i intenzivnom prodoru hladnog zraka koji je donio naglu promjenu vremenskih prilika, pa se građanima savjetuje oprez, posebno vozačima zbog klizavih kolovoza na planinskim prevojima.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.