Prvi ovogodišnji demografski podaci donose rijedak pozitivan signal za Bosnu i Hercegovinu. U prva tri mjeseca ove godine rođeno je više djece nego u istom periodu prošle godine, istovremeno je zabilježen manji broj umrlih, pa je prirodni pad stanovništva osjetno smanjen, piše BiznisInfo.ba.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, od januara do kraja marta ove godine rođeno je 5.551 dijete, što je za 326 ili 6,2 posto više nego u istom periodu prošle godine, kada je rođeno 5.225 beba. Istovremeno, broj umrlih smanjen je sa 9.433 na 9.000 osoba, odnosno za 433 ili 4,6 posto.



Zbog većeg broja rođenih i manjeg broja umrlih, prirodni pad stanovništva u prva tri mjeseca ove godine iznosio je 3.449 osoba.
U istom periodu prošle godine prirodni priraštaj bio je negativan za 4.208 stanovnika, što znači da je ove godine prirodni pad smanjen za 759 osoba, odnosno za oko 18 posto.
Poboljšan je i vitalni indeks, koji pokazuje odnos broja živorođenih i umrlih. On je porastao sa 55,39 u prva tri mjeseca prošle godine na 61,68 u istom periodu ove godine.
Statistika pokazuje i da je u prva tri mjeseca ove godine sklopljeno 1.879 brakova, što je manje nego godinu ranije kada ih je bilo 2.077. Istovremeno je zabilježeno i manje razvoda. Od januara do marta razvedeno je 410 brakova, dok su u istom periodu prošle godine evidentirana 523 razvoda.
Iako podaci bude određeni optimizam, još je prerano govoriti o promjeni dugogodišnjeg demografskog trenda.
Bosna i Hercegovina se već godinama suočava s negativnim prirodnim priraštajem, starenjem stanovništva i iseljavanjem, zbog čega broj stanovnika kontinuirano opada.
Zbog toga će tek podaci za ostatak godine pokazati da li je poboljšanje zabilježeno u prvom tromjesečju tek privremeno odstupanje ili početak trajnijeg zaokreta u demografskim kretanjima u Bosni i Hercegovini.
