8.1 C

Argentina je novi svjetski prvak u fudbalu

Finale svjetskog prvenstva u Kataru odigrano je u nedjelju na stadionu Lusail sa početkom u 16 sati. Na utakmici je prisustvovalo skoro 100.000 gledalaca.

Reprezentacija Argentine je boljim izvođenjem jedanaesteraca postala novi prvak svijeta u fudbalu. Rezultat koji je prethodio jedanaestercima bio je 3-3.

U 23. minuti reprezentacija Argentine povela je sa 1-0, a strijelac je bio Lionel Messi.

Trinaest minuta nakon prvog pogotka u 36. minuti Argentina je vodstvo povećala na 2-0, a na asistenciju Alvareza pogodio je Di Maria.

Gaučosi su prednost od 2-0 imali do pred sam kraj utakmice kada je u 80. minuti nadu Francuzima vratio Mbappe.

Dvije minute nakon toga, Mbappe je izjednačio rezultat na 2-2. Po nekoliko prilika bilo je sa obje strane, a rezultat je ostao nepromijenjen u regularnom vremenu.

U drugom dijelu produžetaka reprezentacija Argentine je pogotkom Messija u 109. minuti ponovo stvorila prednost od 3-2.

Kada su svi bili uvjereni da je utakmica završila desio se novi preokret u 118. minuti kada Mbappe svojim trećim pogotkom izjednačava rezultat na 3-3.

Najučinkovitiji igrač za reprezentaciju Francuske bio je Mbappe sa hat-trickom, a za Gaučose Lionel Messi.

Najbolji igrač svjetskog prvenstva bio je Messi, a najbolji strijelac Mbappe sa postignutih osam golova.

Podsjećamo, ovo je bila sjajna prilika za Francuze da odbrane titulu svjetskog prvaka, ali izvođenje penala nije bilo na njihovoj strani.

Posljedni put Argentina je pehar svjetskog prvaka podigla 1986. godine, a trikolori 2018. godine.