Evropska komisija preporučit će kandidatski status za Bosnu i Hercegovinu, bez dodatnih uslova, objavio je politicki.ba.
Kako je potvrđeno za Politicki.ba iz Brisela, bit će primjenjen tzv. “ukrajinski model”..
Radi se o dodjeli kandidatskog statusa bez da se on uslovi prethodnim provođenjem nekih reformi.
Ranije je i Politicki.ba najavio kandidatski status za BiH uz uslov da se prethodno u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine usvoje izmjene zakona o VSTV, sudovima i sukobu interesa.
No, prevladale su snage unutar Evropske komisije koje su bile protiv takvog rješenja.
Danas iza 13 sati komesar za proširenje EU Oliver Varhely predstavit će godišnje Izvještaje Evropske komisije o napretku svih šest država zapadnog Balkana prema Evropskoj uniji.
Svi dokumenti odslikavaju loše stanje evropskog puta regiona.
No, pošto se geopolitička situacija u Evropi drastično mijenja, Komisija je odlučila da počne “pogurivati” države zapadnog Balkana.
– Komisija, stoga, preporučuje da se Ukrajini da kandidatski status na temeljima razumijevanja da su sljedeći koraci poduzeti – stajalo je u Izvještaju o Ukrajini.
U preporuci se navodi da moramo preduzeti sljedeće korake ukoliko želimo napredovati na evrointegracijskom putu:
– Prioritetno je usvojiti izmjene i dopune postojećeg Zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću;
– Usvojiti novi zakon o visokom sudskom i tužilačkom vijeću i usvojiti zakon o sudovima Bosne i Hercegovine;
– Usvojiti zakon o sprječavanju sukoba interesa;
– Preduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala;
– Odlučno unaprijediti rad na osiguravanju efikasne koordinacije na svim nivoima kada je riječ o upravljanju granicom i kapacitetima upravljanja migracijama, kao i osigurati funkcionisanje sistema azila;
– Osigurati zabranu torture, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv torture i zlostavljanja;
– Garantovati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupka u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima;
– Osigurati rezultate u funkcionisanju na svim nivoima mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne stečevine EU.

Potom su uslijedili razgovori o poglavljima s Kijevom, a ukrajinske vlasti u parlamentu su počele usvajati neke od bitnih zakona potrebnih za evropski put te države…
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.