11.4 C

BiH i Kazahstan remizirali na Bilinom polju

Nakon velikog boda u Strasbourgu protiv Francuske (1:1), Zmajevi su večeras imali ogromnu želju da pobijede Kazahstan. Nije nedostajalo energije, borbe, motiva, ali jeste kvalitetne završnice. Kazahstan je praktično ni iz čega uspio da povede, pravimo preokret, a onda u samoj završnici Kazahstan iz slobodnog udarca dolazi do 2:2.

Od početka utakmice veliki pritisak bh. reprezentacije, koja je stvorila veliki broj šansi već u prvih 45 minuta. U u uvodnim minutama Pjanić je pokušao sa 18 metara, ali puca preko gola. Nedugo nakon toga velika šansa za Džeku, koji je iz dobre situacije prebacio gol nakon ubačaja Stevanovića s desne strane.

U 17. minuti je Pjanić ubacio za Džeku, ali još jedan veliki promašaj našeg kapitena i najboljeg igrača. Pjanić u 21. minuti šalje sjajnu loptu za Kolašinca, no opet udarac ide preko gola Kazahstanaca. Četiri minute kasnije Pjanić za Džeku, ali samo korner. Potom je Nalić dobro pokušao u 28. minuti, Shatskiy je odbranio.

Veliku šansu imao je Demirović u 36. minuti, ali je lopta zakačila nekog od gostiju i otišla u korner. Pet minuta prije odlaska na odmor Pjanić izvodi prekid, Hadžikadunić glavom puca preko gola. Gosti praktično niša nisu napravili u prvih 45 minuta, tek jedan udarac iz daljine, ali bez opasnosti po gol Šehića.

Do odlaska na pauzu imali smo još nekoliko dobrih napada, ali lopta jednostavno nije htjela u gol. Na poluvremenu je selektor Petev ubacio Ćivića umjesto nedovoljno spremnog i rovitog Kolašinca, a naši momci nastavljaju tamo gdje su stali u prvom dijelu.

Napadi su bili konstantni i bivali su sve jači kako je vrijeme odmicalo. I onda hladan tuš u 52. minuti. Korner za goste, loša reakcija naše odbrane, a Kuat pogađa za vodstvo koje je iznenadilo i same Kazahstance, čiji je glavni cilj bio ostati neporažen, odnosno sačuvati mrežu.

U posljednjih pola sata Zmajevi su krenuli na sve ili ništa, što je ostavljalo i dosta prostora za kontre Kazahstanaca. Napokon u 72. minuti – penal. Nakon jednog prekida, Džeko je izborio najstrožu kaznu. Istina, VAR je nekoliko minuta provjeravao situaciju, ali ipak je Pjanić naštimao loptu na 11 metara i mirno pogodio za izjednačenje.

Ostalo je našim igračima 20-ak minuta da pokušaju doći do potpunog preokreta, očekivano su krenuli na sve ili ništa. U 82. minut majstorija Pjanića, Džeko u novoj velikoj prilici, ali mu lopta odlazi preko noge i nakon svega korner. Nisu momci odustajali do kraja, ali za sve to nagrađeni su golom. Menalo je izborio korner, Pjanić ga izveo, a prvospomenuti rezervista glavom lijepo pogodio za neopisivo slavlje u našem taboru, među igračima, navijačima i mnogima koji su ovu dramu pratili ispred malih ekrana.

Nažalost, nismo izdržali. Dosuđen je kasno u nadoknadi slobodni udarac za goste, koji dolaze do velikog boda…

U drugoj utakmici u našoj grupi Francuska je savladala Finsku s 2:0 i na vrhu je tabele sa 12 bodova. Finska i Ukrajina imaju po pet, BiH na tri boda.