14.4 C

BiH poražena od Islanda: Ugašene sve nade da Zmajevi mogu na Euro kroz kvalifikacije

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Islanda u meču 6. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Domaćin je u Rejkjaviku slavio s minimalnih 1:0, a tako je Zmajevima definitivno ugasio nade da može na Euro kroz kvalifikacije.

Naravno, Zmajevima ostaje mogućnost plasmana na EP kroz baraž, ali i tamo je najvjerovatnije čeka težak posao.

Podsjetimo, baraž su Zmajevi osigurali osvajanjem prvog mjesta u jednoj od grupa u Ligi B Lige nacija, pod vodstvom Ivayla Peteva.

Prvi su večeras zaprijetili Zmajevi preko Edina Džeke u 3. minuti, ali na kraju je signaliziran ofsajd.

Nakon desetak minuta igre sijevnuo je kontranapad BiH preko Amira Hadžiahmetovića, koji sjajno pronalazi Jusufa Gazibegovića, ali naš bek loše centrira.

U 15. minuti su prvi šut imali Islanđani, ali bilo je to neprecizno.

Na isteku 21. minute Gazibegović dobro šutira s distance, ali vrhovima prstiju to brani golman domaćih, iako je lopta išla malo pored stative.

Uslijedilo je dugo zatišje, koje je prekinuto kolosalnom prilikom za Demirovića u 43. minuti. Odbila mu se lopta na sedam metara od gola, a on je pogodio samo igrača ispred sebe. Prethodno je izblokiran Hadžiahmetović u velikoj gužvi.

Imali su loptu u svojim nogama bh. fudbaleri i u uvodnim minutama drugog dijela, ali igra je djelovala bezidejno.

U 60. minuti Miličević katastrofalno gradi jednu loptu i Oskarsson prolazi pored njega, ali na kraju je, na sreću, dosuđen prekršaj nad Hadžikadunićem.

Hadžiahmetović potom centrira za Džeku, a on glavom šutira preko gola.

Veliku je priliku u 65. minuti propustio Anderson. Izbio je sam pred Šehića, ali očajno šutira i šalje loptu preko gola.

Prvu pravu šansu je BiH u nastavku imala u 71. minuti. Rezervista Miralem Pjanić iz slobodnjaka divno pronalazi Džeku, ali Dijamant usamljen pred golom domaćih promašuje cijelu loptu.

Dvije minute poslije Džeko šutira, ali Runarson brani njegov udarac.

Nestvarnu je priliku u 79. minuti imao Finnbogason, koji s manje od pet metara neometan prebacuje naš gol.

U narednom napadu je na drugoj strani izblokiran Gazibegović, a nedugo nakon toga i Pjanić.

U 84. minuti dvije šanse za BiH. Prvo je izblokiran Krunić, a onda Bilbija glavom šutira tik pored stative.

U 90. minuti je HThorsteinsson imao veliku šansu, ali ga je Hadžikadunić fantastično izblokirao, a potom Šehić brani jedan šut domaćih.

Za pobjedu Islanda u prvoj minuti nadoknade pogađa Finnbogason.