3.8 C

BiH remizirala u gostima kod Italije

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je odličnu utakmicu na otvaranju UEFA Lige nacija i remizirala 1:1 sa Italijom u Firenci, prenosi Anadolu Agency (AA).

Italijani su dominirali u prvih 45 minuta susreta prvog kola grupe “1“ Lige “A“, ali osim solidne prilike Federica Chiese u 12. i dobrog pokušaja Lorenza Insignea iz slobodog udarca šest minuta kasnije, nisu ozbiljnije zaprijetili Ibrahimu Šehiću. Odličnu akciju odigrali su “zmajevi“ u 26. minuti, kada je Armin Hodžić s lijeve strane lijepo ubacio za Edinu Višću, a ovaj nakon što je primio loptu sa sedam-osam metara šutirao preko gola.

Drugo poluvrijeme donijelo je mnogo više uzbuđenja. Bh. tim u 53. minuti imao je sjajnu priliku. Hodžić je sjajno prošao kroz odbranu domaćina, zaobišao i golmana, ali je morao šutirati iz mrtvog ugla, pa je lopta pogodila stativu. Sam dvije minute kasnije sjajna prilika za “azzurre“, ali je i udarac Insignea završio na okviru gola. Tu nije bio kraj uzbuđenjima.

U 57. minuti BiH dolazi do vodstva. Nakon kornera s desne strane Toni Šunjić je visoko skočio vratio loptu pred gol Italijana, gdje ju je prihvatio kapiten Edin Džeko i proslijedio pored nemoćnog Gianlugija Donnarummu. Već u narednoj minuti Džeko je ponovo zaprijetio dobrim udarcem sa vrha šesnaesterca, ali je ovoga puta Donnarumma bio siguran. Nakon perioda nešto mirnije igre Italija stiže do izjednačenja u 67. minuti. Insigne je sa lijeve strane poslao loptu na vrh šesnaesterca odakle iz prve šutira Stefano Sensi, lopta je na putu prema golu zakačila Šunjića i promijenila pravac te prevarila Šehića. Do kraja je bilo nekoliko prilika za domaće, ali je BiH uspjela sačuvati mrežu i osvojiti veliki bod.

U drugom susretu grupe “1“ Holandija je na domaćem terenu savladala Poljsku sa 1:0. Upravo Poljaci naredni su rival izabranika Dušana Bajevića, a utakmica će se igrati 7. septembra u Zenici, naravno pred praznim tribinama.

Rival bh. tima u polufinalu baraža za Evropsko prvenstvo 2021. godine Sjeverna Irska u Ligi “B“ je gostovala kod Rumunije i odigrala 1:1.

Rezultati prvog kola: Liga “A“: grupa “1“: Italija – BiH 1:1, Holandija – Poljska 1:0; Liga “B“: grupa “1“: Norveška – Austrija 1:2, Rumunija – Sjeverna Irska 1:1; grupa “2“: Slovačka – Češka 1:3, Škotska – Izrael 1:1; Liga “C“: grupa “4“: Litvanija – Kazahstan 0:2, Bjelorusija – Albanija 0:2.