5.1 C

Đoković osvojio US Open i 14. Grand Slam u karijeri

Srbijanski tenisač Novak Đoković po treći je put u karijeri osvojio pobjednički trofej na US Openu, a ukupno svoj 14. Grand Slam naslov u karijeri, nakon što je u nedjeljnom finalu pobijedio Argentinca Juana Martina del Potra rezultatom 3:0 u setovima.

Nakon tri sata i 15 minuta borbe, u meču odigranom na stadionu “Arthur Ashe” u New Yorku, Đoković je slavio 6:3, 7:6 (4), 6:3 po setovima.

Pobjedom u svom osmom finalu u Flushing Meadowsu Đoković je došao i do prednosti 15-4 u međusobnim dvobojima sa 30-godišnjim Argentincem, koji je 2009. godinbe upravo na US Openu osvojio svoj jedini Grand Slam naslov.

Đoković je bolje počeo dvoboj i potpuno kontrolirao meč do prednosti 6:3, 3:1.

Tada je Del Potro nizom od tri gema vratio neizvjesnost u finale, koje je, zbog kiše u New Yorku, igrano pod zatvorenim krovom najvećeg teniskog stadiona na svijetu.

Osmi gem drugog seta bio je možda ključan za ishod cijelog meča, jer je, nakon 20 minuta borbe i tri spašene break lopte, Đoković prekinuo niz Argentinca.

Del Potro je imao priliku i u tie-breaku, u kojem je poveo 3:1 i promašio relativno lagan forhend za vodstvo 4:1.

Od sljedećih šest poena Đoković je osvojio pet i došao do vodstva od 2:0 u setovima.

Za Del Potra je to bio prezahtjevan zadatak i pretvorio njegovu želju za osvajanjem drugog trofeja na US Openu u gotovo nemoguću misiju.

Argentinac nije odustao ni kad je njegov suparnik poveo 3:1 u trećem setu.

Del Potro je još jednom vratio break zaostatka, došao do 3:3.

No, Đoković je nizom od tri gema stigao do pobjede i drugog uzastopnog Grand Slam naslova, nakon što je prije dva mjeseca po četvrti put osvojio pobjednički trofej u Wimbledonu.