14.3 C

EURO 2016: Njemačka u polufinalu nakon dramatičnih penala

Njemačka i Italija večeras su se susrele u četvrtfinalu Eura, bivši svjetski i europski prvaci, a nakon dva pogotka u 90 minuta i 1:1 i velike taktičke bitke, gledali smo produžetke i penale,nakon kojih je slavila Njemačka.

Nijemci su tražili svoju prvu pobjedu protiv Talijana na nekom velikom natjecanju.

Antonio Conte je uoči utakmice imao problema s veznim redom. Nije mogao računati na Candrevu, Mottu i De Rossija, pa su umjesto njih od prve minute zaigrali Sturaro, Parolo i Florenzi.

Joachim Löw je ponovno od prve minute poslao iskusnog napadača Marija Gomeza.

Veliki problemi za Njemačku su se dogodili već u 14. minuti igre. Sami Khedira, veznjak koji je imao puno ozljeda u karijeri je zatražio izmjenu pa je Löw s klupe digao Schweinsteigera koji je ušao nakon minutu u igru.

Prvih 20 minuta nismo vidjeli previše od igre. Prošlo je bez i jedne prave prilike, igra se dosta oprezno i defenzivno.

U 27. je minuti Bastian Schweinsteiger pogodio mrežu, ali je sudac sviao prekršaj igrača Uniteda nad De Scigliom.

Talijani su pokušali opasnije zaprijetiti u 31. minuti igre, a po lijevom je boku probio De Sciglio. Uspio je ubaciti u kazneni prostor, ali je Boateng bio na mjestu i izbacio je loptu.

Prvu bolju priliku na utakmici Nijemci su dočekali u 41. minuti, bio je to njihov drugi udarac na utakmici i ponovno izvan okvira gola. Glavom je neprecizno pucao Mario Gomez. Ali samo minutu kasnije vidjeli smo i prvi udarac u okvir gola. Nakon čudne akcije zapucali su Nijemci na Buffonov gol, ali je iskusni vratar uhvatio loptu.

Sijevnulo je u sljedećoj minuti i na drugoj strani. Giaccherini je dočekao dugu loptu, ubacio sjajno u kazneni prostor, a dočekao ju je Sturaro. Udarac je blokiran pa su Talijani dobili samo korner.

Prvu pravu priliku smo dočekali u 53. minuti. Gomez je u kaznenom prostoru lijepo ostavio loptu Mülleru koji je okrenuo jednog braniča i snažno tukao, ali je Florenzi akrobatski uspio izbaciti u korner.

Ako Italija prođe u polufinale, tamo neće biti Mattije de Sciglija koji je zaradio žuti karton u 57. minuti. Nije on jedini koji je zaradio opomenu. Štoviše, u samo tri minute razmaka talijanski su igrači zaradili tri kartona. Požutili su još i Sturaro i Parolo, ali oni nisu imali nakupljenih opomena iz prethodnih utakmica.

Nijemci su poveli u 65. minuti igre. Ogroman je posao napravio Mario Gomez koji se probio po lijevoj strani, a odlično se ubacio Hector i prizemnim šutom pronašao Mesuta Özila. Venjak Arsenala je bez problema svladao Buffona kojemu je to bio prvi primljeni pogodak na ovogodišnjem Euru.

Samo dvije minute kasnije Nijemci su imali još jednu zlatnu priliku. Gomez je izbjegao offside i ostao sam pred Buffonom nekoliko metara ispred gola, ali je sjajnom reakcijom golman spasio svoju ekipu.

U 74. minuti Graziano Pelle je dočekao odličnu povratnu loptu, ispred njega je bio Jerome Boateng, ali je Talijan pucao preko gola.

Jerome Boateng je igrao rukom u kaznenom prostoru i tako Talijanima u 76. minuti poklonio penal. Uz loptu je stao Leonardo Bonucci, prevario Manuela Neuera i Talijane vratio u igru.

Do isteka 90. minuti ni jedna momčad nije uspjela do novog pogotka pa je utakmica otišla u produžetke.

I Eder je požutio u produžecima pa ni on neće vidjeti polufinale ako se Talijani plasiraju…

Jedino uzbuđenje u pola sata produžetaka smo vidjeli u 109. minuti kada je kontru povukao Julien Draxler. Odlučio je proigrati Müllera koji je pratio akciju po desnoj strani, ali nije stigao na vrijeme na loptu da uputi udarac. Pogodaka nije bilo pa su uslijedili jedanaesterci.

Reprezentacija Njemačke je slavila nakon boljeg izvođenja penala, i plasirala se u polufinale ovog takmičenja, gdje će se susresti sa pobjednikom sutrašnjeg duela između Francuske i Islanda.