5.9 C

EURO 2016: Portugal prvi polufinalista

Portugal se plasirao u polufinale Evropskog prvenstva u Francuskoj nakon što je poslije jedanaesteraca pobijedio reprezentaciju Poljske.

Meč koji se igrao pred 64.000 gledalaca, na stadionu Velodrome u Marseilleu, počeo je furiozno. Poljski napadač Robert Lewandowski postigao je pogodak u 2. minutu nakon što u prethodna četiri susreta se nije upisivao u listu strijelaca.

Zanimljivo, Lewandowski je postao je vlasnik drugog najbržeg pogotka u historiji evropskih prvenstava nakon što je zabio gol poslije samo minute i 39 sekundi igre. Rekord i dalje drži bivši ruski reprezentativac Dimitri Kiričenko koji je na EP-u 2004. u Portugalu u susretu protiv Grčke zabio pogodak nakon 67 sekundi susreta.

Poljska je u prvom dijelu bila mnogo bolja reprezentacija od Portugalaca koji su se mučili da neprime još jedna pogodak. Kako je susret odmicao tim selektora Fernanda Santosa polako je uspostavljao incijativu na terenu što im se isplatilo u 33. minutu kada je mladi i talentovani veznjak Renato Sanchez postigao prvi gol na EP-u. Sanchez je pokazao zašto je Bayern dao Benfici 40 miliona eura kako bi ga vidio u svojim redovima. Do kraja prvog poluvremena nije bilo nekih ozbiljnijih šansi.

Nastavak meča donio je mnogo trke i otvoren nogomet na obje strane. Oba tima su do četvrtfinala došli nakon produžetaka, pa su, izgleda, odlučili posao završiti u regularnih 90. minuta.

U 56. minuti prva prava prilika za najboljeg strijelca Portugala svih vremena, Cristiana Ronalda koji nakon ubačaja Nanija loptu sa pet metara šuta pored stative gola Lukasza Fabianskog. Mišljenja smo da ovakvu šanu Ronaldo nikada ne bi promašio u Real Madridu, ali njegove igre u nacionalnom dresu su mnogo slabije.

Imala je i Poljska svoje prilike. Mladi Arkadiusz Milik u 69. minuti maši gotovo nemoguće, ili bolje rečeno, golman Portugala Rui Patricio mu brani gotovo siguran gol.

U 80. minutu Pepe je pokušao prevariti sudiju Felixa Brycha, kada je pao u kaznenom prostoru Poljske, i tako iznuditi penal za svoj tim. Međutim, iskusni sudija nije nasjeo na pokušaj portugalskog defanzivca.

Ronaldo se u 85. minutu našao ponovo u dobroj šansi, ali nije uspio iskontrolisati loptu na desetak metara od protivničkog gola.

Nakon 90. minuta rezultat je glasio 1:1, te je utakmica nastavljena u produžecima.

Ni produžeci nisu donijeli pobjednika meča, te su o putniku u naredni krug odlučivali jedanaesterci.

Poslije izvedenih jedanaesteraca bolji je bio Portugal koji u polufinalu čeka pobjednika meča Belgija – Vels.