5.9 C

Europsko nogometno prvenstvo u Francuskoj stiglo je i do velikog finala. Francuska je na Stade de Franceu ugostila Portugal, na domaćem travnjaku tražiti još jedan veliki europski naslov. Portugalci su pak spremni za veliko iznenađenje, predvođeni Cristianom Ronaldom traže svoj prvi europski naslov u povijesti. Tricolori se nadaju trećem europskom zlatu; generacija Paula Pogbe i Antoinea Griezmanna tako želi dostići one Michela Platinija (1984. godina) i Zinedinea Zidanea (2000. godina) koje su jedine do sada pokorile Europu.

U početnim sastavima nema (pre)velikih iznenađenja, no Didier Deschamps na klupi je odlučio ostaviti Ramija i Kantea. S druge strane Portugal će zaigrati u prepoznatljivoj postavi, dok je njihov glavni “džoker” Quaresma opet u pričuvi.

Prvi su opasnije zaprijetili Portugalci. Cedric je u 3. minuti dugom loptom pronašao Nanija koji bježi domaćoj obrani, a onda iz (ipak) teške situacije gađa iznad gola. Tricolori su uzvratili u 10. minuti. Pepe je neoprezno izgubio loptu na svojoj polovici, Payet odmah idealno proigrao Griezmanna koji dobro gađa glavom, no sjajnom se intervencijom iskazao Rui Patricio…

Uvodne minute obilježila je i ozljeda Cristiana Ronalda koji je nakon jednog starta Payeta ostao ležati na travnjaku. Portugalac je izašao s travnjaka, ukazivala mu se liječnička pomoć, no onda po povratku u igru opet pao na travnjak. Dva puta se pokušavao Ronaldo vratiti u igru, ali bol je bila prejaka. Pa je umjesto njega u 25. minuti u igru ušao Quaresma.

Francuzi su dominirali travnjakom, u prvom dijelu bili boljaekipa. Nova je panika pred portugalskim golmanom bila u 33. minuti kada se Sissoko lijepo oslobodio svog čuvara, pa snažno šutirao. Ipak, Rui Patricio je i ovoga puta bio spreman. Nakon prvog poluvremena, rezultat je 0:0.

U nastavku se igra pažljivo, niti jedna ekipa ne želi preuzeti veći rizik. Najbolju priliku na utakmici je imao Giroud u 75. minuti, međutim i ovaj put je Rui Patricio spasio portugalsku mrežu.

U 92. minuti Gignac je u zadnjem napadu za Francusku pogodio stativu, ali rezultat je ipak ostao 0:0.

Nakon odigranih 90 minuta, i 3 minute sudačke nadoknade, ovo je prvo finale koje je završeno u regularnom vremenu bez pogodaka.

U 108. minuti Raphael je iz slobodnog udarca za Portugal pogodio prečku, a samo minut kasnije Eder postigao gol!

Nakon 120 minuta, Francuska nije uspjela izjednačiti rezultat, i Portugal je bez Ronalda osvojio Evropsko prvenstvo.