14 C

Košarkaši BiH deklasirali Bugarsku i otvorili put za plasman na Eurobasket

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je selekciju Bugarske u sklopu kvalifkacija za Evropsko prvenstvo rezultatom 88:49 i tako izbila na prvo mjesto kvalifikacione grupe H.

Najbolji bh. košarkaši predvođeni selektorom Vedranom Bosnićem ubilježili su važnu pobjedu u trećem kolu kvalifikacija u dvorani hotela Hills na Ilidži. Pobjeda je došla vrlo uvjerljivom igrom i zalaganjem, te niti u jednom momentu nije dolazila u pitanje.

Igrači BiH protivnicima u prvih skoro pet minuta meča nisu dozvolili niti jedan poen, te je Bugare doslovno ‘tjerala’ da se bore za svaki poen. Roberson, Kamenjaš, Sulejmanović i Atić kao nositelji igre kontrolisali su igru i u napadu i u odbrani te se na prvu pauzu otišlo rezultatom 22:11.

U drugom periodu igre ekipa BiH je igrala još agilnije i bolje, pogotovo u segmentu tranzicije iz odbrane u napad, odakle je došlo mnogo poena na konto domaćina. Također, Kamenjaš i Sulejmanović su bili dominantni faktor ispod obruča, kako u napadu, tako i u odbrani, što je također doprinijelo vrlo uvjerljivoj, dominantnoj i lepršavoj igri bh. tima. Rezultat na poluvremenu je najbolji pokazatelj toga.

Bugari su u drugoj četvrtini postigli samo 10 poena, naspram 23 BiH – te se na odmor otišlo rezultatom 45:21.

Najefikasniji nakon prvih 20 minuta u timu BiH bio je Kamenjaš, sa 10 poena, Sulejmanović je dao osam uz isto toliko skokova, Roberson je dao šest, Atić također, dok su Vrabac i Gogić ubacili po pet. Kod bUgara je Bost ubacio sedam.

Bugari su u treću četvrtinu ušli nešto agresivnije, uspjeli su napraviti i seriju od 7:0, ali u odbrani nisu imali rješenja za vrlo raspoložene visoke igrače BiH, ali i jako dobru vanjsku liniju.

Na 3:43 do kraja treće četvrtine Bugari su uspjeli smanjiti prednost na 20 poena razlike i popraviti generalno loš dojam koji su ostavili u ovom meču. Ipak do kraja četvrtine su iskočili Atić, Penava i Čampara koji su za Bugare ovaj meč učinili nedostižnim. Pred posljednju dionicu susreta rezultat je glasio 67:39.

U posljednjem dijelu meča Bugari su slamku spasa tražili vanjskim šutem, koji nikako nije išao ovaj tim – dok je BiH mirnom završnicom ovjerila drugu pobjedu u kvalifikacionom ciklusu.

Konačan rezultat glasio je 88:49.

Ovom pobjedom BiH u kvalifikacijama ima isti omjer kao i Grčka u grupi H, sa dvije pobjede i jednim porazom.

Bitno je napomenuti da je u grupi H gdje se nalazi i BiH ranije završena utakmica Grčke i Latvije, a slavili su gosti sa 77:66.

Ovo je prva od dvije kvalifikacijske utakmice koje će BiH odigrati, a naredni susret je sa Latvijom u istoj dvorani 29. novembra u 21:00 sat.

Podsjetimo, BiH je nakon prva dva kola ostvarila polovičan učinak. Na startu kvalifikacija ostvarili su pobjedu u gostima protiv Latvije rezultatom 62:61, dok su u drugom susretu poraženi na domaćem terenu od Grčke sa 70:65.

Selektor Vedran Bosnić večeras nije mogao računati na nekoliko standardnih reprezentativaca, prije svega NBA dvojca Jusufa Nurkića i Džanana Musu. Također, neće nastupiti ni Andrija Stipanović koji je u izolaciji zbog koronavirusa, Miralem Halilović se oporavlja od povrede, dok se Nemanja Gordić nije odazvao na poziv Košarkaškog saveza BiH.