11.5 C

Košarkašice BiH se nakon 22 godine plasirale na Evropsko prvenstvo

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine se nakon 22 godine plasirala na Evropsko prvenstvo! Ključna je bila današnja pobjeda u Orenburgu protiv direktnog rivala Švicarske rezultatom 67:62.

Od početka utakmice vidjelo se da BiH danas neće imati lagan zadatak kao što je to bilo u prvom duelu ove dvije selekcije. To je bilo i očekivano jer selektor Goran Lojo nije mogao računati na najbolje košarkašice – Maricu Gajić, Jonquel Jones i Tamaru Kapor.

Švicarska je to iskoristila i uglavnom vodila u prvoj četvrtini, a prednost je zadržala i do poluvremena koje je okončano rezultatom 32:29.

Posebno loše naša selekcija igrala je u napadu, a jedino je raspoložena bila Courtney Alexandria Hurt koja je već u prvom poluvremenu ostvarila double-double učinak od 10 poena i 11 skokova. Međutim, naše košarkašice nisu imale rješenje za Evitu Jacqout koja je ubacila 15 poena za Švicarsku u prvom dijelu meča.

Tek se u trećoj dionici bh. selekcija budi te uspijeva neutralisati prednost Švicarki. Uoči posljednje dionice bilo je 48:48 i bilo je jasno da nam slijedi dramatična završnica.

Izabranice selektora Gorana Loje utakmicu su prelomile u samoj završnici kada su napravile seriju 6-0. Nakon toga su mirno priveli meč kraju pa je moglo početi slavlje jer su se plasirali na Evropsko prvenstvo nakon 22 godine.

Najbolja u selekciji BiH bila je Hurt s 30 poena i 13 skokova, a odlična je bila i Melisa Brčaninović, pogotovo u drugom poluvremenu. Ona je na kraju imala 14 poena i 10 skokova.

Naša reprezentacije je današnjom pobjedom osigurala drugo mjesto u grupi, a zahvaljujući trijumfu nad Rusijom sigurno ćemo biti među pet najboljih drugoplasiranih ekipa iz devet grupa što nam je i donijelo plasman na Eurobasket.