14.3 C

Liverpool do prvog trofeja ove sezone preko Chelsea

Fudbaleri Liverpoola osvojili su trofej Superkupa Evrope, nakon što su u Istanbulu boljim izvođenjem jedanaesteraca savladali ekipu Chelseaja.

Aktuelni osvajači UEFA-inih Lige prvaka i Evropa lige Liverpool i Chelsea na stadionu Bešiktaša “Vodafone Arena” odmjerili su snage za naslov pobjednika Superkupa Evrope.

Zanimljivo je da je pravdu na terenu dijelila Francuskinja Stephanie Frappart. To je prvi put u historiji da žena sudi duel muških timova u takmičenjima Evropske fudbalske federacije. Njene pomoćnice bile su Francuskinja Manuela Nocolosi i Michelle O’Neill iz Irske. Uloga četvrtog sudije pripala je najboljem turskom arbitru Cuneytu Cakiru.

“Redsi“ su imali nešto veću podršku s tribina i meč su otvorili dobrom prilikom Muhameda Salaha. Na drugoj strani je šansu imao napadač Chelseaja Pedro koji je na otvaranju meča pogodio prečku.

Londonski “plavci” su poveli u 36. minutu. Gol je postigao Olivier Giroud nakon odlične akcije i asistencije Christiana Mate Pulišića.

Američki fudbaler hrvatskih korijena Pulišić pet minuta kasnije je postigao novi gol za Chelsea, ali arbitrica Frappart je opravdano dosudila ofsajd i rezultat je ostao nepromijenjen.

Tim s “Anfielda“ uspio je već na početku drugog poluvremena izjednačiti na 1:1, a gol je nakon sjajne akcije postigao Sadio Mane.

Salah i Virgil van Diyk su u 75. minutu imali odlične prilike za potpuni rezultatski preokret, ali golman Chelseaja Kepa Arrizabalaga je fantastičnim reakcijama odbranio oba udarca.

Meč sveengleskog Superkupa Evrope u Istanbulu završen je remijem 1:1, pa su igrani i produžeci u kojima se tražio bolji takmac.

Već u petoj minuti prvog produžetka fudbaleri Liverpoola su odigrali dobru akciju koju je golom za vodstvo ponovo realizirao Sadio Mane.

Vodstvo Liverpoola trajalo je svega šest minuta, a onda je Jorginho izjednačio rutinskom realizacijom penala.

Do kraja produžetaka mreže su mirovale, pa je pobjednik tražen izvođenjem udaraca s 11 metara.

Više pribranosti i sportske sreće imali su fudbaleri Liverpoola koji su izvođenje jedanaesteraca riješili u svoju korist rezultatom 5:4 i okitili se trofejem Superkupa Evrope.