14.2 C

Liverpool i Tottenham u igri za evropsko prijestolje

Na madridskom stadionu Wanda Metropolitano večeras će biti odigrano finale fudbalske Lige prvaka u kojem se sastaju Liverpool i Tottenham. Liverpool će tražiti svoj šesti naslov prvaka Evrope, dok će Tottenham pokušati prvi put podići trofej.

Prvi put u historiji u finalima su se našla četiri kluba iz iste države, odnosno čak tri iz istog grada.

Nakon što je Chelsea prije tri dana u Bakuu osvojio Evropsku ligu pobjedom nad gradskim rivalom Arsenalom, Liverpool i Tottenham će večeras zaključiti “engleske dane u evropskim kupovima”.

Bit će to duel “kraljeva povratka”, kako su ih prozvali britanski mediji, zbog načina na koji su došli do velikog finala u Madridu. Liverpool je na Anfieldu eliminisao Barcelonu sa 4:0, poslije 0:3 sa Nou Campa. Tottenham je napravio još veći podvig izbacivši usred Amsterdama supertalentovani Ajax.

Tottenhamu prvo finale

Liverpoolu će ovo biti deveto, a Tottenhamu prvo finale u elitnom natjecanju Starog kontinenta. U dosadašnjih osam finala “Redsi” su pet puta slavili, a triput su upisali poraze.

Zadnju titulu Liverpool je osvojio 25. maja 2005. godine u epskom finalu sa Milanom, kada su Englezi nadoknadili 0:3 sa poluvremena, slavili u penal lutriji i kreirali senzaciju u noći poznatoj kao “Čudo u Istanbulu”.

Liverpool u klupskim vitrinama ima još i tri Kupa UEFA, dok je Tottenham dva puta osvojio Kup UEFA, a jedanput i nekadašnji Kup Kupova. Tottenham ima priliku da se upiše u fudbalsku elitu kao tek peti klub koji je osvojio ‘evropski treble’. Do sada su to učinili samo Chelsea, Ajax, Juventus i Bayern.

Večerašnji protivnici su dosad odigrali 170 međusobnih utakmica. Liverpool je slavio 79 puta, Tottenham 48, dok u 43 susreta nije bilo pobjednika. U Evropi su igrali samo jednom, u polufinalu Kupa UEFA 1973. godine. Liverpool je tada u dvije utakmice bio bolji (2:1, 0:1), a potom je u finalu savladao Borussiju Moenchengladbach.

Finale Liverpool – Tottenham igra se večeras od 21 sat na stadionu Wanda Metropolitano u Madridu.