9.4 C

OKK Čelik gubio 17 razlike, pa nakon velikog preokreta i produžetka pobijedio HKK Široki

Košarkaši Čelika i Širokog Brijega večeras su u zeničkoj Areni u okviru 14. kola odigrali jednu nevjerovatnu utakmicu punu preokreta u kojoj su na kraju pobjedu slavili domaći košarkaši rezultatom 99:94.

Zeničani su u ovaj duel ušli nakon prošlosedmične pobjede nad Sparsima, dok je Široki u prošlom kolu izgubio u Mostaru kod Zrinjskog.

Domaći košarkaši dobro su ušli u meč, te su vodili cijelu prvu četvrtinu, sve do posljednjih 30-tak sekundi, kada Široki s nekoliko vezanih poena stiže do izjednačenja 19:19 što je bio i rezultat prve četvrtine. Početak druge četvrtine pripada gostima, koji agresivnom odbranom nad organizatorima igre domaće ekipe dolaze do nekoliko vezanih poena i prednosti. Razigrali su se gosti, zatvorili su najboljeg igrača domaće ekipe Milivoja Božovića i to se odrazilo i na rezultat. Na poluvrijeme se otišlo pri vodstvu gostiju rezultatom 37:51.

U trećoj četvrtini Zeničani se bude i konačno igraju onako kako su igrali u dosadašnjem dijelu prvenstva. Čvrsta odbrana iz koje su postizali lagane poene nakon grešaka gostujuće ekipe. U 26.minuti na semaforu je bilo samo četiri poena razlike za goste 58:62, te je gostujući trener Damir Vujanović tražio minut odmora. Do kraja trećeg perioda gosti nisu dopustili potpuni preokret, te je na kraju trećeg perioda na semaforu bilo 68:74 za Široki.

U posljednjoj četvrtini domaćini kreću agresivno, razigrao se i Ćurevac, te u 33.minuti na semaforu je 74:74. Ipak izabranici Josipa Pandže umorili su se jureći vodstvo gostiju, te im je ponestalo koncentracije, a to su gosti iskoristili, te ponovo došli do vodstva 74:83 na pet minuta do kraja utakmice. Nisu se crno-crveni predavali te dvije minute do kraja dolaze na minus dva 83:85. Pri rezultatu 86:88, sudija Porobić svira namjerni faul Bećirovića na 37 sekundi do kraja što je izazvalo velike proteste domaćina. Zeničani su imali zadnji napad na 86:89, te Božović pogađa jedno bacanje, a nakon što je drugo profulao, Dedić je skočio i pogodio za 89:89, gosti nisu uspjeli realizirati posljednji napad, te se otišlo u produžetke.

U produžetku znatno mirnija igra domaćina, gosti su bili suviše nervozni zbog toga što je utakmica otišla u produžetke, a to su domaćini iskoristili.Na kraju Čelik je stigao do velike pobjede, podsjetimo da su u toku utakmice gubili 17 razlike, a na kraju Čelik je slavio nad Širokim konačnim rezultatom 99:94 (19:19, 18:32 ,31:23, 21:15 i 10:5).

Kada su u pitanju najbolji pojedinci u redovima pobjedničke ekipe, standardno prvo ime je bio Milivoje Božović sa 21 poenom i 15 skokova, Ermin Dedić dodao je 18, dok je Haris Delalić dodao 15 poena. U redovima Širokog Brijega, Lovro Buljević postigao je 19, Jure Zubac 17, te Mate Mandić 14 poena.

Čelik je danas upisao i sedmu pobjedu, te je sada na omjeru od sedam pobjeda i šest poraza, s druge strane Široki je upisao i treći uzastopni poraz te je sada na omjeru od sedam pobjeda i pet poraza.