11.7 C

Ponuđenu priliku nismo iskoristili: Portugal bolji od Bosne i Hercegovine

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine doživjela je danas novi poraz na Evropskom prvenstvu. Bolja je bila selekcija Portugala koja je pobijedila izabranike Bilala Šumana sa 27:24.

Meč je počeo izjednačeno i igralo se gol za gol. Kod nas je bilo jako bitno to što smo na samom početku imali različite strijelce. Prva četiri pogotka postizali su Terzić, Panić, Ovčina i Prce i bilo je 4:4. Portugal prvi put odlazi na plus dva kod rezultata 6:4, a kasnije odlaze i na 7:4 i činilo se da ćemo upasti u neku crnu rupu koja je karakteristična kod nas za svaki sport. Ipak, to se nije desilo već u narednom napadu postižemo gol što je bilo jako bitno. Portugalci održavaju tri gola razlike sve do rezultata 10:7, a nakon toga mi pravimo seriju od 3:0 i dolazimo do 10:10.

Nestvaran je u tim trenucima na našem golu bio veteran Nebojša Grahovac koji je skidao sve živo i čak postigao jedan pogodak s gola na gol za poravnanje rezultata.

Tada Portugalci traže time out i nakon toga brzo postižu dva gola i idu na 12:10. Ipak, poluvrijememi završavamo sa pogotkom Panića i odbranom Grahovca za 12:11 što je bio prihvatljivo.

U nasatavk meča ulazimo nevjerovatno dobro. Grahovac je zablindirao naša vrata, branio je apsolutno sve i Portugalci nam nisu postigli gol osam minuta u nastavku meča. Za to vrijeme mi smo postigli tri pogotka i vodili 14:12. Imali smo u tim trenucima dva ili tri napada za plus tri, ali smo pravili katastrofalne greške.

Portugalci kasnije uspijevaju da se konsoliduju i da dođu do vodstva od 15:14 i tada počinje naš pad. Sve što smo kasnije uspijeli da uradimo je poravnjanje na 15:15 i 16:16, ali Portugalci nakon toga odlaze na 18:16 jer smo mi u dva zaredom napada pravili tehbničke greške a igrali smo bez golmana u tim trenucima.

Bilal Šuman je zatražio time out ali to nam nije pomoglo. Ponovo pravimo grešku, a Portugalci iz sedmerca dolaze do plus tri. Kasnije Prce gubi loptu i Portugal dolazi do novog gola za plus četiri. Crna serija se naravno desila i više nam nije bilo spasa. Jasno je bilo da ćemo izgubiti utakmicu.

Karačić pogađa za nas za minus tri, ali u narednom napadu Portugala ostajemo bez dvojice rukometaša koji su dobili po dvije minute te Portugal dobija sedmerac. Naravno, Portela je siguran sa sedam metara i Portugal odlazi na plus četiri i kasnije na plus pet jer je Portela postigao sedmi gol zaredom. On nas je uništio u tim momentima. Kasnije Prce pogađa sa sedam metara, ali Portela postiže potom osmi vezani gol. Nestvarno.

Nije nam bilo spasa do kraja meča i izgubili smo utakmicu.

Portugal nakon dva meča u ovoj grupi ima maksimalan učinak dok naša selkcija ima oba poraza i gotovo je sigurno ispala s turnira.

Portela je bio najbolji na meču jer je postigao deset golova. Za bh. selekciju Prce je ponovo bio najefikasniji sa pet pogodaka. Pet je imao i Vranješ.

Portugal: Antunes 1, Branquinho 1, Calvacanti 3, Ferraz 3, Hernandez 2, Magalhaes 1, Portela 10, Rodrigues 3, Soares 2, Sousa 1.

BiH: Grahovac 1, Burić 1, Haseljić 2, Karačić 1, Malinović 2, Ovčina 2, Panić 2, Perić 1, Prce 5, Terzić 1, Vranješ 5.