16.7 C

Rafael Nadal osvojio Australian Open, 21. Grand Slam u karijeri (VIDEO)

Rafael Nadal Australian Open

Rafael Nadal je pobjednik Australian Opena nakon što je u maratonskom finalu i poslije velikog preokreta pobijedio Daniila Medvedeva sa 3:2 u setovima. Bilo je 2:6; 6:7; 6:4; 6:4; 7:5. Meč je trajao duže od pet sati.

Već u prvim gameovima se moglo vidjeti da će Medvedev biti i više nego tvrd orah za Nadala. Oba puta je Rus prijetio na servis protivnika, ali je Španac izdržao.

Medevedev prvi break pravi u petom gameu. Nadal na svoj servir nije osvojio niti poen. Drugi break je napravio u sedmom gameu, na svoj servir je bio siguran za 6:2 i vodstvo 1:0.

Drugi set može poprimiti epitet epskog. Dobio ga je Medvedev na način na koji je Nadal tokom karijere slomio veliki broj svojih rivala.

Španski as je bio taj koji je prvi došao do breaka i to u u četvrtom gameu, ali se Rus nije predao te je napravio rebreak za 4:3, ipak Rafa već u narednom gameu oduzima servis svom rivalu i odlazi na 5:3.

Nadal je servirao za set i nije izdržao. Poslije maratonskog gamea Medvedev pravi drugi break u setu te se otišlo u tie break. U tzv. 13. gameu Nadal je imao 5:3, ali ruski teniser osvaja četiri uzastopna poena za 7:5 i vodstvo od 2:0 u setovima.

Drugi set obilježila je i jedna od navijačica koja je skočila sa tribine visoke tri metra kako bi ukazala na bolja prava za migrante u Australiji. Na sreću teži incident je brzo spriječen.

U trećem setu Nadal se vratio u igru. Ključan je bio treći game. Medvedev je imao tri vezane break lopte, ali je to Španac uspio spasiti. Poslije toga Rafa u devetom gameu pravi break te naredni game sigurno dobija i smanjuje na 1:2 u setovima.

Tokom meča Medvedev se u nekoliko navrata verbalno sukobio sa publikom te im je sarkastično pokazivao “palac gore”.

Na startu četvrtog seta prvi do break lopti je došao Medvedev, međutim Nadal se uspio odbraniti. U trećem gameu Rafa je napravio break te se našao u prednosti, ipak Daniil uzvraća istom mjerom već u naredom gameu. Poslije toga slijedi maratonski game od osam minuta u kojem Španac pravi novi break.

Do kraja četvrtog seta je bilo još break šansi, ali međutim Nadal je bio siguran na svoj servis te je uspio odvesti meč u peti set.

Prvi do breaka u trećem setu poslije sjajne forhand paralele prabi break i stiže do vodstva od 3:2 u gameovima. Naredni game je bio maratonski. Trajao je 13 minuta. Nadal brani tri break lopte i odlazi na dva gamea prednosti. Španac je pri rezultatu 5:4 servirao za meč, ali Medvedev na veliko iznenađenje pravi break i produžuje dramu.

Ipak, Medvedev nije uspio preokrenuti jer Nadal opet bio najbolji kada je to najpotrebnije. Napravio je novi break te dobio priliku da opet servira za meč. Sada je bio siguran te je odlučujući set dobio sa 7:5 za jednu od najvećih pobjeda u svojoj karijeri.

Nadalu je ovo drugi Australian Open te 21. Grand Slam u karijeri s kojim je odvojio od Novaka Đokovića i Rogera Federera koji imaju po titulu manje. S druge strane Medvedev je ostao na US Openu osvojenom prošle godine.