12.4 C

Reprezentacija BiH prije 9 godina debitovala na Svjetskom prvenstvu u Brazilu

Na današnji dan prije devet godina reprezentacija BiH odigrala je svoju prvu utakmicu kao učesnica Svjetskog prvenstva u nogometu koje se održavalo u Brazilu. Protivnik u tom meču bila je reprezentacija Argentine koju je predvodio Lionel Messi koji je tih godina bio u svojoj top formi.

Svoje prvo, i do sada jedino, Svjetsko prvenstvo Zmajevi su odigrali pod trenerskom palicom Safeta Sušića koji je bio trener naše reprezentacije od 2009. do 2014. godine.

2014. godine naša reprezentacija nalazila se u grupi F koju su činile reprezentacije Argentine, Nigerije i Irana.

Uz jednu pobjedu protiv reprezentacije Irana, te 2 poraza od Argentine i Nigerije, Zmajevi nisu uspjeli proći grupnu fazu.

Podsjećamo, Argentina je u utakmici protiv Zmajeva pobjedila 2-1. Prvi pogodak u korist Argentine bio je nesretni autogol Kolašinca u samom početku utakmice, tačnije u trećoj minuti. Drugi pogodak postigao je Messi u 65. minut, a jedini pogodak za našu reprezentaciju postigao je Vedad Ibišević u 85. minuti.

Utakmica se igrala na stadionu Maracana pred blizu 75 000 gledaoca.

Ono što je obilježilo pomenuto Svjetsko prvenstvo kada je u pitanju naša reprezentacija jeste dosuđeni ofsajd koji po mišljenju mnogih ljubitelja nogometa, ali i stručnjaka nije postojao. Upravo je taj potez bio prekretnica cijelog meča koji je nažalost završio u korist Nigerije koja je odnijela minimalnu pobjedu od 1-0 protiv Zmajeva.

NIje Bio Ofsajd BiH

Pobjednici Svjetskog prvenstva u Brazilu bila je selekcija Njemačke, a drugoplasirana je bila Argentina protiv koje su Zmajevi odigrali sjajnu partiju.