6.9 C

Rukometaši BiH se kvalifikovali na Evropsko prvenstvo

U posljednjem duelu kvalifikacija za EP, rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u Grazu od Austrije rezultatom 27:23. Međutim, taj poraz neće puno koštati Zmajeve jer je selekcija BiH izborila plasman na Evropsko prvenstvo kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane selekcije.

Austrija je bolje otvorila meč i povela sa 2:0. Nakon toga držali su ritam igre, a sredinom poluvremena odlaze na 8:4.

Selekcija BiH se vraća golovima Karačića i Hercega na 9:7. U tom periodu i Burić je imao dvije dobre intervencije. Ipak, Austrijanci opet pojačavaju posebno u fazi odbrane i odlaze na 11:7. Tu prednosti i ritam Austrija je održala do kraja prvog poluvremena koje su dobili sa 15:11.

U reprezentaciji BiH, Ahmetašević je imao dvije odlčine intervencije i tako spriječio da Austrija povede i sa većom razlikom. Napad je slabo funkcionisao kod rukometaša BiH u prvih pola sata.

Početkom drugog poluvremena Austrijanci u dva navrata odlaze na +5, prvo rezultatom 16:11, a zatim na 17:12. Reprezentacija BiH je smanjivala zaostatak na -3, ali Austrijanci su brzo uzvraćali.

U 48. minuti Austrijanci odlaze na najveću prednost od+6, rezultat je glasio 25:19. Do kraja meča Austrijanic su rutinski sačuvali prednost i slavili sa konačnih 27:23.

Ibrahim Haseljić sa šest golova kod selekcije BiH bio je najefikasniji, Mirko Herceg i Ivan Karačić postigli su po tri gola, a sa druge strane raspucan je bio Božović. Na golu reprezentacije BiH, Ahmetašević je skupio sedam odbrana.

Rukometašima BiH su odgovarali ostali rezultati tako da će selekcija BiH biti među četiri najbolje trećeplasirane selekcije i po drugi put igrati na prvenstvu Evrope. Od rezultata koji su odgovarali rukometašima BiH bili su porazi Grčke, Italije, Ukrajine, Litvanije u posljednjem kolu.

Austrija – BIH   (15:11) 27:23

Sastavi ekipa bili su sljedeći:

Austrija: Golub Doknić, Dominik Schmid, Janko Božović, Eric Dambock, Tobias Wagner, Sebastian Frimmel, Marin Martinović, Lukas Herburger, Gerald Zeiner, Julian Ranftl, Lukas Hutecek, Nikola Stevanović, Marko Katić, Robert Weber, Fabian Posch, Florian Kaiper,

BiH: Benjamin Burić, Admir Ahmetašević, Alen Ovčina, Stjepan Jozinović, Elmir Građan, Josip Perić, Mirko Herceg, Senjamin Burić, Vedran Delić, Ivan Karačić, Nikola Prce, Vladimir Vranješ, Dino Hamidović, Neven Stjepanović, Ibrahim Haseljić, Mirsad Terzić.