5.9 C

Široki Brijeg pobjednik Kup-a Bosne i Hercegovine

Revanš susret finala Kup-a Bosne i Hercegovine između Širokog Brijega i Sarajeva odigran je večeras na „Pecari“. Nakon 90 minuta utakmice gosti su golom Amera Bekića anulirali prednosti Širokobriježana iz prvog meča, te su penali odlučili pobjednika našeg najmasovnijeg Takmičenja gdje se bolje snašao domaći sastav i tako došao do treće titule u Kup-u BiH.

Odlučujući penal izveo je Dejan Čabraja koji pogotkom donosi veliku radost svojim navijačima.

Meč je počeo minutom ćutanja za nastradale u avionskoj nesreći koja se 13. maja dogodila u Mostaru.

Stjepan Lončar je u 9′ pokušao sa distance da savlada Bojana Pavlovića, ali je golman Sarajeva bio dobro postavljen i lopta je završila u njegovim rukama.

Odličnu priliku imali su gosti u 19′. Hebibović je prošao po desnoj strani i uposlio Crnkića koji sa desetak metara promašuje prazan gol Širokobriježana. Dvije minute poslije pokušao je i Sarić iz velike udaljenosti, a Bilobrk na golu domaćeg tima hvata loptu.

Hebibović je u 40′ šitirao iskosa sa desne strane iz povoljne pozicije, ali je golman Širokog Brijega još jednom dobro intervenisao i izbacio loptu u korner. To je bila i posljednja prilika u prvom periodu igre.

Prvu šansu u nastavku imalo je Sarajevo. Nakon prekida u 52′ koji je izveo Sarić lopta se odbila do Ivetića koji glavom šutira pored gola.

Dvije minute poslije uzvratio je Široki Brijeg. Lončar je izveo slobodan udarac, najviši u skoku bio je Čabraja, ali ni on nije bio precizan.

U 63′ nakon prekršaja Bralića nad Mihojevićem u kaznenom prostoru Širokog Brijega sudija Jakupović je dosudio penal za goste. Precizan sa bijele tačke bio je Amer Bekić za 0:1.

Do kraja utakmice nije bilo izrazitih prilika, te se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. U prvoj seriji Krstanović u domaćem timu i Husejinović za Sarajevo nisu bili precizni. U nastavku su pogađali Ivanković i Barišić u redovima Širokog Brijega, kao i Almir Bekić za „bordo“ tim ali je Rustemović u trećoj seriji bio neprecizan.

Pogodili su još i Ćorić za Široki Brijeg, Ahmetović za Sarajevo i na kraju Čabraja za pobjedu domaćina revanš utakmice.

Nakon utakmice trener Širokog Brijega Goran Sablić je rekao: „Ostvarili smo cilj. Spasili smo sezonu i plasirali se u Evropa ligu. Gledajući put do finala zaslužili smo trofej, ali danas nismo bili na nivou. Sarajevo je igralo dobro i stvorilo nam dosta problema. Ipak, u ovom takmičenju smo igrali sjajno i presretni smo zbog pobjede.“

Napadač Ivan Krstanović nije krio zadovoljstvo zbog osvajanja trofeja: „Utakmica je bila neizvjesna i teška, kao i ona prije sedam dana u Sarajevu. Igrali smo pod velikim pritiskom jer nam je ovo bila posljednja prilika za evropsko takmičenje. Na kraju smo uspjeli i zadovoljni smo zbog uspjeha.“

Trener asistent u ekipi Sarajeva Zijad Švrakić je izjavio: „Tužno je izgubiti na ovaj način. Skupo su nas koštale promašene prilike. Pravili smo u finišu i izmjene kako bi svježi igrači izvodilli penale, koji su na treninzima bili precizni, ali večeras su dvojica promašili i protivnik osvaja Kup na čemu im čestitam.“

Po završetku susreta pehare i medalje finalistima uručili su predsjednik NS/FS BiH Elvedin Begić, potpredsjednici Milorad Sofrenić i Ivan Beus, te generalni sekretar Jasmin Baković.

Široki Brijeg-Sarajevo 0:1 (0:0), PENALI: 4:2
    Stadion: „Pecara“, Široki Brijeg.
    Sudija: Edin Jakupović (Bihać).
    Pomoćnici: Senad Ibrišimbegović (Travnik), Damir Lazić (Brčko).
    Dodatne pomoćne sudije: Dragan Petrović (Banja Luka), Ermin Sivac (Zenica).
    4. sudija: Tomislav Čuić (Tomislavgrad).
    Delegat: Ivica Galić (Mostar).
    Posmatrač suđenja: Marko Bilić (Zenica).
    Golovi: 0:1 Am. Bekić (65′ penal).
    Žuti kartoni: Zlomislić, Lončar, Bralić, Krstanović, Ćorić (Široki Brijeg), Ivetić (Sarajevo).

Široki Brijeg: Luka Bilobrk, Boris Pandža, Josip Barišić, Damir Zlomislić (80. Danijel Kožul), Dejan Čabraja, Wagner Santos Lago (66. Dino Ćorić), Josip Ćorluka (90+3. Jure Ivanković), Stjepan Lončar, Slavko Bralić, Ivan Krstanović, Stipo Marković. Trener: Goran Sablić.

Sarajevo: Bojan Pavlović, Dušan Hodžić, Saša Novaković, Haris Duljević, Elvis Sarić, Nermin Crnkić (90+2. Said Husejinović), Anel Hebibović (87. Mersudin Ahmetović), Marko Mihojević, Almir Bekić, Perica Ivetić (89. Edin Rustemović), Amer Bekić. Trener: Senad Repuh.