12.5 C

Sjajne košarkašice BiH razbile Švedsku i izborile kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je pobijedila Švedsku u posljednjem meču na Eurobasketu rezultatom 82:63 i osigurala nastup u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2022. godine.

Naša selekcija je na krilima fenomenalne Jonquel Jones odlično otvorila susret za plasman od 5. do 8. mjesta u Valenciji. Jones je postigla prvih 16 od 18 poena naše ekipe za vodstvo 18:6 u 6. minuti susreta.

Prva četvrtina je završena vodstvom naše reprezentacije rezultatom 25:10, a Jones je upisala 19 poena uz 8 skokova.

Prednost na početku druge četvrtine za našu selekciju je narasla i na plus 19 (34:15), a potom su Šveđanke iskoristile to što je Jones odmarala te su smanjile zaostatak na 13 poena razlike (36:23). No, povratkom Jones u igru ponovo je naša selekcija počela dominirati, te je na poluvremenu rezultat glasio 55:31 za Bosnu i Hercegovinu.

U trećoj četvrtini obje ekipe su igrale veoma loše u napadu, a Šveđanke su je riješile u svoju korist rezultatom 19:11, te je naša selekcija u posljednju dionicu igre ušla s prednošću od 16 poena razlike (66:50).

Posljednjih deset minuta naše igračice su otvorile serijom 9:0, te su mirno privele susret kraju i zasluženo slavile. Jones je otišla na klupu pet minuta prije kraja, te je susret završila sa 34 poena i 19 skokova uz nestvaran indeks korisnosti 51. Uz Jones jedina sa dvocifrenim učinkom u našoj selekciji je bila Nikolina Babić koja je ubacila 17 poena.

Košarkašice BiH će konačni plasman saznati nakon meča između Španije i Rusije (15 sati). Ukoliko Španija pobijedi u tom meču, naša selekcija će Eurobasket završiti na šestom, a ukoliko trijumfuje Rusija naše košarkašice će biti pete.

Naša selekcija je osigurala plasman u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo koje će se od 22. septembra do 1. oktobra 2022. godine održati u Australiji.

U kvalifikacijama koje će biti odigrane u februaru 2022. godine učestvovat će 16 reprezentacija koje su zauzele najbolje plasmane na kontinentalnim prvenstvima. Igrat će šest najboljih iz Evrope, četiri najbolje iz Amerike, četiri najbolje iz Azije, te dvije najbolje iz Afrike.

Ekipe će biti podijeljene u četiri grupe, a na Svjetsko prvenstvo će se plasirati po tri najbolje plasirane ekipe iz svake grupe.

Domaćin Australija, te pobjednik na Olimpijskim igrama će biti u žrijebu, ali oni će čak i u slučaju zauzimanja posljednjeg mjesta u grupama osigurati učešće na Svjetskom prvenstvu. To znači da će u tom slučaju trećeplasirane selekcije iz njihovih kvalifikacionih grupa ostati bez Mundobasketa.