4.4 C

Slovenija pobijedila Srbiju u finalu Eurobasketa (VIDEO)

U velikom finalu Evropskog košarkaškog prvenstva, selekcija Slovenije je u Sinan Erdem Domu savladala Srbiju rezultatom 93:85, te je po prvi put postala prvak Evrope.

Prvi period igre protekao je u izjednačenoj igri, a Srbija je imala minimalnu prednost 20:22. Druga četvrtina donijela je furioznu igru Slovenaca u napadu, koji su u tom periodu na krilima fenomenalnog Gorana Dragiča ubacili čak 36 poena i na poluvrijeme su otišili sa devet koševa prednosti 56:47.

Ipak, izabranici Saše Đorđevića se nisu predavali i u trećoj četvrtini su uspjeli da uhvate rezultatski priključak i u posljednju dionocu se ušlo vodstvom Slovenije 71:67.

Uslijedila je potpuna neizvjesnost, a pet i pol minuta prije kraja Srbija je stigla na samo pola koša zaostatka (77:76), a već u narednom napadu košem Mačvana su uspjeli i preokrenuti. Drama se nastavila, jer je dvije minute i 20 sekundi prije kraja Slovenija povela sa 84:82, a nakon odbranjenog napada Randolph je poentirao za 86:82.

Slovenija je uspjela na kraju sačuvati prednost i u zanimljivoj završnici, konačnim rezultatom 93:85, postala je prvak Evrope prvi put u historiji.

Najbolji pojedinac meča bio je čudesni Dragič sa 35 poena, Prilepič je dodao 21, a Randolph 11, dok je Dončić postigao osam poena.

Bogdanović sa 22 koša i Mačvan sa 18, nisu bili dovoljni Srbiji koja je ponovo poražena u jednom velikom finalu.