6.9 C

Španija slavila u Skenderiji, Zmajevi u Beč idu po plasman na EP

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u 5. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, a Španija je u dvorani “Mirza Delibašić” slavila rezultatom 19:25 i tako opravdala ulogu favorita.

Na otvaranju utakmice igralo se gol za gol, ali nakon 3:3, igrači Jordija Ribere kao da su ubacili u brzinu više. Ipak, sve do rezultata 9:9 najbolji bh. rukometaši uspijevali su utakmicu držati u rezultatskoj neizvjestnosti.

Nekoliko nesmotrenosti u napadu i tehničkih grešaka Španci su nemilosrdno kažnjavali, pa su na poluvrijeme otišli sa četiri gola prednosti (14:10). Španci bi i uvjerljivijim rezultatom okončali prvih pola sata igre da Benjamin Burić na golu naše selekcije nije upisao osam odbrana, od kojih su neke bile apsolutni ziceri za Špance.

U drugom poluvremnu se desila famozna “crna rupa”. Najbolji bh. rukometaši bez gola su bili punih deset minuta. Imali su Španci u jednom trenutku utakmice i pet golova prednosti (12:17), no Zmajevi su uspjeli prići na dva gola zaostatka 13 minuta prije kraja meča.

U posljednjih deset minuta Španci su ušli sa četiri gola viška nakon što je Fernandez pogodio za krila za 15:19.

Iskusna reprezentacija kakva je Španija znala je sačuvati vodstvo, pa je na kraju zasluženo slavila rezultatom 19:25. Iako su stigli bez nekoliko naboljih rukometaša Španci su potvrdili da su i u ovom sastavu prejak tim za naš nacionalni tim koji će se za plasman na EP boriti 17. juna u Beču protiv Austrije.

Vrijedi naglasiti da je u drugom meču naše kvalifikacione grupe Austrija upisala pobjedu na gostovanju kod Finske, a Austrijanci su trijumfovali rezultatom 39:36.