
U prostorijama Filozofskog fakulteta, a u okviru kampanje ’16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja’, održan je kratki performans “Zaustavimo femicid u BiH”.
U ovom performansu učestvovali su studentice i studenti Filozofskog fakulteta.
Događaj je održan uz podršku TPO Fondacije iz Sarajeva i UNIGEM projekta.
“Posebnu zahvalnost iskazujemo Centru ženskih prava Zenica za ustupljeni dio koreografije o femicidu. Femicid je posljednji stepenu dugotrajnom nasilju nad ženama”, poručili su organizatori ovog performansa.
U BiH vež mjesecima traje ‘epidemija’ femicida i nema naznaka da će se nasilje i ubistva žena zaustaviti.
“Ovim kratkim performasnom željeli smo skrenuti pažnju društvenoj zajednici i načinu na koji se u javnosti tretira nasilje nad ženama. Također, ovo je i poruka nadležnim institucijama da pruže ozbiljniju zaštitu žrtvama nasilja, kao i da na nasilje ne reaguju tako da optužuju žrtvu i savjetuju je da ponekad treba izdržati poneki đamar i ostati sa nasilnikom”, poručili su organizatori pomenutog performansa.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.