-9.6 C
Zenica
More

    Ukupno podjela

    Zenica
    scattered clouds
    -9.6 ° C
    -9.6 °
    -9.6 °
    96 %
    0.2kmh
    50 %
    sri
    -2 °
    čet
    -1 °
    pet
    1 °
    sub
    4 °
    ned
    4 °

    Susretom između Francuske i Poljske večeras počinje SP u rukometu

    Susretom između Francuske i Poljske večeras počinje SP u rukometu

    Susretom između Francuske i Poljske u Katowicama danas počinje 28. svjetsko prvenstvo za rukometaše koje se održava do 29. januara u Švedskoj i Poljskoj.

    Drugi put na SP-u će učestvovati 32 reprezentacije, koje će biti rasopređene u osam grupa sa po četiri ekipe.

    Titulu sa prošlog SP-a u Egiptu 2021. brani reprezentacija Danske, koja će uz olimpjskog prvaka Francusku, evropskog prvaka Švedsku, te Španiju, Njemačku, Norvešku i Poljsku biti u najužem krugu kandidata za medalje.

    Dio turnira u Poljskoj ugostit će Kraków, Katowice, Gdansk i Plock, a švedski dio Stockholm, Göteborg, Kristianstad, Jönköping i Malmö.

    Grupe na SP-u:
    A-grupa (Krakov): Španija, Crna Gora, Čile, Iran
    B-grupa (Katovice): Francuska, Poljska, Slovenija, Saudijska Arabija
    C-grupa (Göteborg): Švedska, Brazil, Zelenorstski otoci, Urugvaj
    D-grupa (Kristianstad): Island, Portugal, Mađarska, Južna Koreja
    E-grupa (Katovice): Njemačka, Katar, Srbija, Alžir
    F-grupa (Krakov): Norveška, Sjeverna Makedonija, Argentina, Nizozemska
    G-grupa (Jönköping): Egipat, Hrvatska, Maroko, SAD
    H-grupa (Malmö): Danska, Belgija, Bahrein, Tunis

    Iz grupne faze takmičenja po tri najbolje reprezentacije prolaze dalje u drugi krug, koji donosi križanja grupa (A-B, C-D, E-F, G-H), a zatim će iz tih novoformiranih grupa drugog kruga po dvije najbolje selekcije proći u četvrtfinale, odakle se počinju igrati eliminacije.

    Posljednjeplasirane ekipe iz grupa očekuju utakmice u tzv. “President's Cupu” za plasman od 25. do 32. mjesta.

    Pobjednička reprezentacija na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu plasirat će se na Ljetne olimpijske igre u Parizu 2024. Francuska se kao domaćin već se plasirala na najveće sportske igre na svijetu.

    Među devet dvorana u kojim će se igrati utakmice SP-a, najveća je Tele2 Arena u Stokholmu, koja može da primi 19.000 gledalaca. Centralna dvorana u Krakowu ima kapacitet od 15.030, u Malmeu 13.000, u Geteborgu 12.000, u Katowicama 11.036, u Gdansku 11.409, u Jönköpingu 7.000, u Plocku 5.492, i u Kristianstadu 700.

    Švedska prijestolnica će biti domaćin i najprestižnijih utakmica, kako polufinalnih tako i za plasman od petog do osmog mjesta, a posljednjeg dana takmičenja održat će se mečevi za prvo, treće, peto i sedmo mjesto.

    Sve utakmice President's Cupa, igrat će se u poljskom Plocku.

    Na dosadašnjim svjetskim prvenstvima najuspješnija je bila Francuska, koja je osvojila čak šest titula (Island 1995., Francuska 2001. i 2017., Hrvatska 2009., Švedska 2011. i Katar 2015. godine).

    Na vječitoj listi najuspješnijih zemalja na drugom mjestu su Švedska i Rumunija sa po četiri pobjede, po dva puta su slavile Danska, Rusija, Španija i Njemačka. Hrvatska i još četiri bivše zemlje, Zapadna Njemačka, Čehoslovačka, Sovjetski Savez i Jugoslavija osvojile su po jednu titulu.

    Raspored utakmica grupne faze Svjetskog prvenstva:

    A-grupa (Krakow):
    1. kolo, 12. januara:
    18.00 Čile – Iran
    20.30 Španija – Crna Gora

    2. kolo, 14. januara:
    18.00 Crna Gora – Iran
    20.30 Španija – Čile

    3. kolo, 16. januara:
    18.00 Crna Gora – Čile
    20.30 Iran – Španija

    B-grupa (Katowice):
    1. kolo, 11. januara:
    21.00 Francuska – Poljska

    1. kolo, 12. januara:
    18.00 Saudijska Arabija – Slovenija

    2. kolo, 14. januara:
    18.00 Francuska – Saudijska Arabija
    20.30 Poljska – Slovenija

    3. kolo, 16. januara:
    18.00 Slovenija – Francuska
    20.30 Poljska – Saudijska Arabija

    C-grupa (Göteborg):
    1. kolo, 12. januara:
    18.00 Zelenortski Otoci – Urugvaj
    20.30 Švedska – Brazil

    2. kolo, 14. januara:
    18.00 Brazil – Urugvaj
    20.30 Švedska – Zelenoortski Otoci

    3. kolo, 16. januara:
    18.00 Brazil – Zelenortski Otoci
    20.30 Urugvaj – Švedska

    D-grupa (Kristianstad):
    1. kolo, 12. januara:
    18.00 Mađarska – Južna Koreja
    20.30 Island – Portugal

    2. kolo, 14. januara:
    18.00 Portugal – Južna Koreja
    20.30 Island – Mađarska

    3. kolo, 16. januara:
    18.00 Južna Koreja – Island
    20.30 Portugal – Mađarska

    E-grupa (Katowice):
    1. kolo, 13. januara:
    18.00 Njemačka – Katar
    20.30 Srbija – Alžir

    2. kolo, 15. januara:
    18.00 Njemačka – Srbija
    20.30 Katar – Alžir

    3. kolo, 17. januara:
    18.00 Alžir – Njemačka
    20.30 Katar – Srbija

    F-grupa (Krakow):
    1. kolo, 13. januara:
    18.00 Argentina – Nizozemska
    20.30 Norveška – Sjeverna Makedonija

    2. kolo, 15. januara:
    18.00 Sjeverna Makedonija – Nizozemska
    20.30 Norveška – Argentina

    3. kolo, 17. januara:
    18.00 Sjeverna Makedonija – Argentina
    20.30 Nizozemska – Norveška

    G-grupa (Jönköping):
    1. kolo, 13. januara:
    18.00 Maroko – Sjedinjene Američke Države
    20.30 Egipat – Hrvatska

    2. kolo, 15. januara:
    18.00 Egipat – Maroko
    20.30 Hrvatska – Sjedinjene Američke Države

    3. kolo, 17. januara:
    18.00 Sjedinjene Američke Države – Egipat
    20.30 Hrvatska – Maroko

    H-grupa (Malmö):
    1. kolo, 13. januara:
    18.00 Bahrein – Tunis
    20.30 Danska – Belgija

    2. kolo, 15. januara:
    18.00 Belgija – Tunis
    20.30 Danska – Bahrein

    3. kolo, 17. januara:
    18.00 Belgija – Bahrein
    20.30 Tunis – Danska

    Drugi krug:
    Prva grupa (Krakow):

    1. kolo, 18. januara:
    A1 – B3
    B1 – A2
    A3 – B2

    2. kolo, 20. januara:
    A2 – B3
    B2 – A1
    A3 – B1

    3. kolo, 22. januara:
    A1 – B1
    A2 – B2
    A3 – B3

    Druga grupa (Göteborg):

    1. kolo, 18. januara:
    C1 – D3
    D1 – C2
    C3 – D2

    2. kolo, 20. januara:
    C2 – D3
    D2 – C1
    C3 – D1

    3. kolo, 22. januara:
    C1 – D1
    C2 – D2
    C3 – D3

    Treća grupa (Katowice):

    1. kolo, 19. januara:
    E1 – F3
    F1 – E2
    E3 – F2

    2. kolo, 21. januara:
    E2 – F3
    F2 – E1
    E3 – F1

    3. kolo, 23. januara:
    E1 – F1
    E2 – F2
    E3 – F3

    Četvrta grupa (Malmö):

    1. kolo, 19. januara:
    G1 – H3
    H1 – G2
    G3 – H2

    2. kolo, 21. januara:
    G2 – H3
    H2 – G1
    G3 – H1

    3. kolo, 23. januara:
    G1 – H1
    G2 – H2
    G3 – H3

    25. januara:
    – četvrtfinala

    27. januara
    – polufinala (Stockholm)

    29. januara:
    – utakmica za treće mjesto (Stockholm)
    – finale

    Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.

    Susretom između Francuske i Poljske u Katowicama danas počinje 28. svjetsko prvenstvo za rukometaše koje se održava do 29. januara u Švedskoj i Poljskoj.

    Drugi put na SP-u će učestvovati 32 reprezentacije, koje će biti rasopređene u osam grupa sa po četiri ekipe.

    Titulu sa prošlog SP-a u Egiptu 2021. brani reprezentacija Danske, koja će uz olimpjskog prvaka Francusku, evropskog prvaka Švedsku, te Španiju, Njemačku, Norvešku i Poljsku biti u najužem krugu kandidata za medalje.

    Dio turnira u Poljskoj ugostit će Kraków, Katowice, Gdansk i Plock, a švedski dio Stockholm, Göteborg, Kristianstad, Jönköping i Malmö.

    Grupe na SP-u:
    A-grupa (Krakov): Španija, Crna Gora, Čile, Iran
    B-grupa (Katovice): Francuska, Poljska, Slovenija, Saudijska Arabija
    C-grupa (Göteborg): Švedska, Brazil, Zelenorstski otoci, Urugvaj
    D-grupa (Kristianstad): Island, Portugal, Mađarska, Južna Koreja
    E-grupa (Katovice): Njemačka, Katar, Srbija, Alžir
    F-grupa (Krakov): Norveška, Sjeverna Makedonija, Argentina, Nizozemska
    G-grupa (Jönköping): Egipat, Hrvatska, Maroko, SAD
    H-grupa (Malmö): Danska, Belgija, Bahrein, Tunis

    Iz grupne faze takmičenja po tri najbolje reprezentacije prolaze dalje u drugi krug, koji donosi križanja grupa (A-B, C-D, E-F, G-H), a zatim će iz tih novoformiranih grupa drugog kruga po dvije najbolje selekcije proći u četvrtfinale, odakle se počinju igrati eliminacije.

    Posljednjeplasirane ekipe iz grupa očekuju utakmice u tzv. “President's Cupu” za plasman od 25. do 32. mjesta.

    Pobjednička reprezentacija na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu plasirat će se na Ljetne olimpijske igre u Parizu 2024. Francuska se kao domaćin već se plasirala na najveće sportske igre na svijetu.

    Među devet dvorana u kojim će se igrati utakmice SP-a, najveća je Tele2 Arena u Stokholmu, koja može da primi 19.000 gledalaca. Centralna dvorana u Krakowu ima kapacitet od 15.030, u Malmeu 13.000, u Geteborgu 12.000, u Katowicama 11.036, u Gdansku 11.409, u Jönköpingu 7.000, u Plocku 5.492, i u Kristianstadu 700.

    Švedska prijestolnica će biti domaćin i najprestižnijih utakmica, kako polufinalnih tako i za plasman od petog do osmog mjesta, a posljednjeg dana takmičenja održat će se mečevi za prvo, treće, peto i sedmo mjesto.

    Sve utakmice President's Cupa, igrat će se u poljskom Plocku.

    Na dosadašnjim svjetskim prvenstvima najuspješnija je bila Francuska, koja je osvojila čak šest titula (Island 1995., Francuska 2001. i 2017., Hrvatska 2009., Švedska 2011. i Katar 2015. godine).

    Na vječitoj listi najuspješnijih zemalja na drugom mjestu su Švedska i Rumunija sa po četiri pobjede, po dva puta su slavile Danska, Rusija, Španija i Njemačka. Hrvatska i još četiri bivše zemlje, Zapadna Njemačka, Čehoslovačka, Sovjetski Savez i Jugoslavija osvojile su po jednu titulu.

    Raspored utakmica grupne faze Svjetskog prvenstva:

    A-grupa (Krakow):
    1. kolo, 12. januara:
    18.00 Čile – Iran
    20.30 Španija – Crna Gora

    2. kolo, 14. januara:
    18.00 Crna Gora – Iran
    20.30 Španija – Čile

    3. kolo, 16. januara:
    18.00 Crna Gora – Čile
    20.30 Iran – Španija

    B-grupa (Katowice):
    1. kolo, 11. januara:
    21.00 Francuska – Poljska

    1. kolo, 12. januara:
    18.00 Saudijska Arabija – Slovenija

    2. kolo, 14. januara:
    18.00 Francuska – Saudijska Arabija
    20.30 Poljska – Slovenija

    3. kolo, 16. januara:
    18.00 Slovenija – Francuska
    20.30 Poljska – Saudijska Arabija

    C-grupa (Göteborg):
    1. kolo, 12. januara:
    18.00 Zelenortski Otoci – Urugvaj
    20.30 Švedska – Brazil

    2. kolo, 14. januara:
    18.00 Brazil – Urugvaj
    20.30 Švedska – Zelenoortski Otoci

    3. kolo, 16. januara:
    18.00 Brazil – Zelenortski Otoci
    20.30 Urugvaj – Švedska

    D-grupa (Kristianstad):
    1. kolo, 12. januara:
    18.00 Mađarska – Južna Koreja
    20.30 Island – Portugal

    2. kolo, 14. januara:
    18.00 Portugal – Južna Koreja
    20.30 Island – Mađarska

    3. kolo, 16. januara:
    18.00 Južna Koreja – Island
    20.30 Portugal – Mađarska

    E-grupa (Katowice):
    1. kolo, 13. januara:
    18.00 Njemačka – Katar
    20.30 Srbija – Alžir

    2. kolo, 15. januara:
    18.00 Njemačka – Srbija
    20.30 Katar – Alžir

    3. kolo, 17. januara:
    18.00 Alžir – Njemačka
    20.30 Katar – Srbija

    F-grupa (Krakow):
    1. kolo, 13. januara:
    18.00 Argentina – Nizozemska
    20.30 Norveška – Sjeverna Makedonija

    2. kolo, 15. januara:
    18.00 Sjeverna Makedonija – Nizozemska
    20.30 Norveška – Argentina

    3. kolo, 17. januara:
    18.00 Sjeverna Makedonija – Argentina
    20.30 Nizozemska – Norveška

    G-grupa (Jönköping):
    1. kolo, 13. januara:
    18.00 Maroko – Sjedinjene Američke Države
    20.30 Egipat – Hrvatska

    2. kolo, 15. januara:
    18.00 Egipat – Maroko
    20.30 Hrvatska – Sjedinjene Američke Države

    3. kolo, 17. januara:
    18.00 Sjedinjene Američke Države – Egipat
    20.30 Hrvatska – Maroko

    H-grupa (Malmö):
    1. kolo, 13. januara:
    18.00 Bahrein – Tunis
    20.30 Danska – Belgija

    2. kolo, 15. januara:
    18.00 Belgija – Tunis
    20.30 Danska – Bahrein

    3. kolo, 17. januara:
    18.00 Belgija – Bahrein
    20.30 Tunis – Danska

    Drugi krug:
    Prva grupa (Krakow):

    1. kolo, 18. januara:
    A1 – B3
    B1 – A2
    A3 – B2

    2. kolo, 20. januara:
    A2 – B3
    B2 – A1
    A3 – B1

    3. kolo, 22. januara:
    A1 – B1
    A2 – B2
    A3 – B3

    Druga grupa (Göteborg):

    1. kolo, 18. januara:
    C1 – D3
    D1 – C2
    C3 – D2

    2. kolo, 20. januara:
    C2 – D3
    D2 – C1
    C3 – D1

    3. kolo, 22. januara:
    C1 – D1
    C2 – D2
    C3 – D3

    Treća grupa (Katowice):

    1. kolo, 19. januara:
    E1 – F3
    F1 – E2
    E3 – F2

    2. kolo, 21. januara:
    E2 – F3
    F2 – E1
    E3 – F1

    3. kolo, 23. januara:
    E1 – F1
    E2 – F2
    E3 – F3

    Četvrta grupa (Malmö):

    1. kolo, 19. januara:
    G1 – H3
    H1 – G2
    G3 – H2

    2. kolo, 21. januara:
    G2 – H3
    H2 – G1
    G3 – H1

    3. kolo, 23. januara:
    G1 – H1
    G2 – H2
    G3 – H3

    25. januara:
    – četvrtfinala

    27. januara
    – polufinala (Stockholm)

    29. januara:
    – utakmica za treće mjesto (Stockholm)
    – finale

    IzvorFena

    Posljednje objavljeno