Povodom obilježavanja “Mjeseca borbe protiv ovisnosti” u Travniku su predstavljeni rezultati istraživanja koji otkrivaju zabrinjavajuće trendove ovisnosti među mladima u dobi od 13 do 17 godina. Istraživanje je provedeno na uzorku od 1.066 ispitanika, a rezultati ukazuju na ozbiljan problem koji zahtijeva hitnu reakciju društva.
Podaci pokazuju da svaki četvrti tinejdžer u Bosni i Hercegovini konzumira duhan, dok svaki peti pije alkohol. Posebno zabrinjava činjenica da je polovina ispitanih prvi put probala alkohol prije trinaeste godine života.
Igre na sreću su još jedan problem – čak 70% mladih navelo je da su se susreli s igrama na sreću, a 26% ih redovno učestvuje u njima. Posebno alarmantan podatak je da osam posto mladih ima patološke kockarske probleme.
Među drogama, marihuana je najčešći izbor za eksperimentiranje, nakon čega slijede psihostimulansi. S druge strane, električne cigarete koristi gotovo četvrtina mladih (24,8%), dok 6,4% njih koristi snus.
Zabrinjavajuća je i ovisnost o internetu – više od 90% mladih provodi najmanje dva sata dnevno na internetu, što je pokazatelj sve veće ovisnosti o digitalnim tehnologijama.
Propusti društvene zajednice
Rezultate istraživanja predstavio je Siniša Beljo iz Udruženja “Narko ne”, naglasivši da ovi podaci ukazuju na ozbiljne propuste u društvu. Beljo je istakao problem lake dostupnosti alkohola, cigareta i kladionica, posebno u blizini škola. Također je izrazio nezadovoljstvo što svi roditelji, škole i obrazovne institucije nisu podržali provedbu istraživanja.
“Roditelji i obrazovne institucije moraju preuzeti odgovornost za budućnost naše djece. Rezultati su jasan signal da je potrebna veća društvena uključenost,” kazao je Beljo.
Multidisciplinarni tim za zaštitu prava djece Općine Travnik zalaže se za strože zakonske mjere koje bi ograničile dostupnost alkohola, cigareta i igara na sreću u blizini škola. Tim, koji uključuje općinske i školske ustanove, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Općinski sud, također preporučuje razvoj programa koji bi mladima ponudili alternativne aktivnosti.
“Problemi ovisnosti direktna su posljedica nepoštivanja zakona, lake dostupnosti štetnih proizvoda i nedostatka kvalitetnih sadržaja za mlade. Moramo raditi na prevenciji,” poručili su iz Tima.
Direktor Osnovne škole Travnik, Dženan Aganović, naglasio je važnost edukativnih radionica za nastavnike i učenike. “Preventivno djelovanje mora početi od najranijeg uzrasta. Djeca moraju razumjeti štetne posljedice ovisnosti kako bi donijeli odgovorne odluke,” rekao je Aganović.
Porodica u fokusu prevencije
Socijalni radnik Centra za socijalni rad Općine Travnik, Emir Šakić, upozorio je na važnost stabilnog porodičnog okruženja. “Anomalije u porodici, poput alkoholizma i zloupotrebe narkotika, često su glavni uzrok problema s ovisnostima među mladima. Prevencija mora početi kod kuće,” istakao je Šakić.
Pomoćnica načelnika za opću upravu i BIZ Općine Travnik, Mirjana Lovrinović, najavila je donošenje konkretnih mjera u skladu sa Zakonom o principima lokalne samouprave. Među prioritetima je usvajanje Deklaracije o zaštiti prava djece, koja će regulirati promociju i dostupnost štetnih proizvoda i usluga.
“Naša lokalna zajednica kontinuirano radi na stvaranju sigurnog i zdravog okruženja za djecu i mlade. Deklaracijom ćemo jasno definirati obaveze općinskih službi u ograničavanju štetnih utjecaja na mlade,” dodala je Lovrinović.
Podaci iz istraživanja su poziv na buđenje za društvo u cjelini. Ovisnosti među mladima prijete ne samo njihovom zdravlju, već i budućnosti zajednice. Ključ rješenja leži u edukaciji, prevenciji i boljoj regulaciji, uz uključivanje porodica, škola i lokalnih vlasti. Samo zajedničkim djelovanjem moguće je stvoriti sigurno i zdravo okruženje za mlade generacije.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.