6.9 C

Švedska se plasirala na Svjetsko prvenstvo, Italija nakon 58 godina bez mundijala

Na rasprodanom San Siru Italija i Švedska odigrali su 0:0 u uzvratnoj utakmici dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Pošto je u prvom dvoboju u Solni Švedska slavila s 1:0, Italija se ovim remijem oprostila od SP-a.

Talijani neće sudjelovati na mundijalu prvi puta nakon 60 godina, a ovom se utakmicom od dresa azzurra oprostio kapetan i legenda talijanskog nogometa Gianluigi Buffon.

Unatoč dominaciji u svim elementima nogometne igre, te čak 27 udaraca prema golu gostiju, izabranici Gianpiera Venture kraj su dočekali pognutih glava.

Nakon početnog ispitivanja snaga, prvu ozbiljnu situaciju vidjeli smo u 8. minuti. Azzurri su lijepo kombinirali oko šesnaesterca, lopta je došla do Marca Parola kojeg u kaznenom prostoru ruši Augustinsson. Prekšaj je bio čist, ali Lahoz je ostao nijem, te je time oštetio Italiju za kazneni udarac.

Četiri minute kasnije vidjeli smo spornu situaciju i u kaznenom prostoru domaćina. Gosti iz Švedske tražili su igranje rukom Darmiana , ali španjolski sudac nije ni pomislio pokazati na bijelu točku.

U 16. minuti opasno je zaprijetila Italija; Jorginho je odličnom loptom pronašao Immobilea koji pogađa vanjski dio mreže.

Dvije minute potom San Siru je bio poprište ružnih scena. Strijelac odlučujućeg gola u Solni, Jakob johansson , ozlijedio je koljeno te je bio prisiljen na nosilima napustiti teren.

Švedska je prvi puta zaprijetila u 23. minuti kada je udarac Claessona zaustavio Buffon .

Veliku priliku propustila je Italija u 27. minuti. Po lijevoj strani prošao je Immobile, na povratnoj lopti se našao Candreva , ali je njegov udarac prošao iznad Olsenovih vrata.

Tri minute kasnije dogodila se nova sporna situacija, ovaj puta u kaznenom prostoru Buffona. Barzagli je rukom zaustavio kontru Švedske, ali Lahoz očigledno danas nije odlučio dodijeliti najstrožu kaznu.

Nova prilika azzurra zbila se u 40. minuti. Immobile je tukao s pet metara, Olsen je već bio savladan, ali loptu je s crte očistio Granqvist !

Nakon te prilike Talijani su pritisnuli. Minutu kasnije pokušao je Parolo, dok je u 44. minuti galvom zaprijetio Bonucci .

U zadnjoj minuti regularnog dijela prvog poluvremena odličan udarac uputio je Florenzi, ali Olsen je ostao miran.

Sadržajno prvo poluvrijeme završilo je s prigodom za goste. Nakon slobodnog udarca Buffon je nesigurno boksao, ali Forsberg nije uspio pronaći put prema nebranjenoj mreži.

Drugo poluvrijeme započelo je s novom pogreškom najgoreg na terenu danas – suca Lahoza. Darmian je prihvatio loptu u kaznenom prostoru gostiju, Lustig ga je pokupio, ali ni to nije bilo dovoljno za penal.

U 53. minuti još jedna velika prigoda za Talijane. Darmian je sjajno ubacio, a Florenzijev volej prolazi malo pored lijeve stative Olsena.

Pet minuta kasnije ponovno su azzurri mogli doći u vodstvo. Candreva je povratnom loptom pronašao Chiellinija na rubu kaznenog prostora, ali njegov udarac je blokiran.

U 60. minuti Thelin je mogao šokirati San Siro. Napadač Švedske našao se u izglednoj situaciji nakon dobrog kontranapada, ali nije se dobro snašao.

Minutu kasnije pokušao je i Candreva, no udarac mu je blokiran.

Igrala se 64. minuta kada je Candreva lijepo prošao po lijevoj strani, Immobile je dobro pratio suigrača, ali je tukao pored vrata.

Kad nisu uspjeli Talijani, umalo su njihov posao u 66. minuti odradili sami Šveđani. Ubačaj Florenzija skrenuo je Lustig, a lopta je završila na gredi.

Aktivni Florenzi opet je zaprijetio u 77. minuti, međutim njegov udarac nije bio precizan.

Novu veliku priliku za Talijane vidjeli smo u 83. minuti kada je Parolov udarac glavom obranio Olsen.

Četiri minute kasnije Olsen je ponovno spasio goste. Sjajno je iz voleja potegnuo El Shaarawy, ali švedski čuvar mreže fantastično brani.

Dvije minute prije isteka regularnog dijela priliku je imao i Marco Parolo, no rezultat je ostao nepromijenjen.

Na samom kraju utakmice, u 93. minuti pokušao je i Jorginho, no nije uspio pogoditi okvir gola.

Posljednji zvižduk azzurri su dočekali u suzama, dok su izabranici Jannea Andersson otpočeli slavlje na sredini terena.