5.9 C

Belgija je savladala BiH rezultatom 4:0 u susretu drugog kola grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2018. godine.

Domaći su došli do druge pobjede u isto toliko utakmica, a BiH je nakon pobjede protiv Estonije u prvom kolu upisala prvi poraz u ovim kvalifikacijama.

Belgijanci su u prvih 15 minuta više kontrolirali loptu, ali nisu ozbiljnije ugrozili Begovića.

Lulić je u 18. minutu lijepo prošao po desnoj strani, ubacio je u sredinu, a Belgijanci su očistili loptu iz šesnaesterca, međutim, ona se odbila do Medunjanima koji šutira preko gola. Ovo je bila jedina prijetnja reprezentacije BiH u prvom dijelu igre.

Kobne tri minute

Belgija je povela u 26. minutu autogolom Spahića. Meunier je ubacio Loptu u naš šesnaesterac sa desne strane, ona je došla do Spahića, koji nespretnom reakcijom prebacuje Begovića.

Samo tri minute kasnije Jajalo je prodao jednu loptu na 30-ak metara od gola, Mertens je dodaje do Hazarda, koji zaobilazi Begovića i pogađa mrežu. Dvije jeftine greške i Belgijanci su u tri minute došli do velikog vodstva.

Nakon dva gola Belgijanci su nastavili s pritiskom i do kraja prvog dijela imali su punu kontrolu igre. Najviše su nam problema pravile okomite lopte koje su pronalazile igrače koji se s boka ubacuju u sredinu i iz drugog plana ugrožavaju naš gol.

Pritisak BiH

Na otvaranju drugog poluvremena reprezentacija BiH je krenula odlučnije.

Ibišević je u 49. minuti šutirao sa ruba šesnaesterca, ali je njegov šut je izblokirao Fellaini. Nakon centaršuta Medunjanina, Džeko je u 51. minutu šutirao glavom, ali je bio neprecizan. Samo minut kasnije Pjanić je sa desne strane oštro ubacio u sredinu, ali spasili su Belgijanci izbijanjem u korner. Nakon ubacivanja iz ugla, Jajalo je zaprijetio, ali nije ugrozio gol Courtoisa.

Potom Belgijanci bez neke posebne igre povećavaju vodstvo. Izveli su korner u 60. minutu, Mertens je uposlio Alderweirelda koji udarcem petom vara Begovića. Bio je to zaista prelijep gol.

Promašaj i gol Lukakua

U 66. minutu BiH je imala veliku sreću. Carrasco i Lukaku su istrčali kontru, a Lukaku sa 4-5 metara promašuje prazan gol. Samo minut kasnije dobar udarac Carrasca brani Begović.

U 69. minutu najbolja prilika za BiH. Đurić je šutirao glavom savladao Courtoisa, ali lopta pogađa prečku. U 79. minutu Lukaku se na 18 metara oslobodio dva naša igrača, povukao loptu i prelijepim udarcem pogodio za 4:0. Begović je bio nemoćan.

Đurić je u 89. minutu šutirao glavom nakon kornera. Lopta je išla pravo u Courtoisa koji nije imao problema da je ukroti.

U posljednjoj minuti Lulić je šutirao iz šesnaesterca Belgije, a lopta je otišla preko gola.

Na kraju sasvim zaslužena pobjeda domaćih.