11.4 C

Tuka zamjerio protivniku potez u finalu EP-a: Vidjeli ste šta je uradio, ja to ne bih nikad

Najbolji bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka osvojio je 4. mjesto u finalu utrke na 800 metara Evropskom dvoranskom prvenstvu, a nakon dobrog nastupa u Istanbulu prenio je svoje utiske.

Priznao je da mu nastupi u dvorani nisu omiljeni i da je tim više sretan zbog rezultata.

“Malo su se slegle i emocije, pa mogu da iznesem i svoje utiske. Prije svega, moram biti iskren i priznati da sam jako sretan što sam došao u finale Evropskog prvenstva u dvorani. Kao što znate, ta dvorana je za mene malo naporna i puno mi je teže trčati u dvorani nego na otvorenom. Ipak, ja sam takmičarski tip i volim se takmičiti, a pogotovo sam se osjećao stvarno dobro i želio sam nastupiti u Istanbulu. Sam plasman u finale je veliki uspjeh za mene”, kazao je Tuka.

Ipak, Tuka je imao zamjerku na ponašanje Belgijanaca Eliotta Crestana koji je osvojio treće mjesto, ali nakon naguravanja i nesportskog ponašanja.

“Što se samog finala tiče, prvi put na Evropskom prvenstvu desilo se da su odobrili da osam ljudi uđe u finale. Po mom mišljenju je to malo previše, šest staza, a osam ljudi znači gužvu. Jako teško se izboriti za poziciju u takvim uslovima i istrčati do kraja. Sve u svemu, ja sam od starta krenuo odlučno i zauzeo sam dobru poziciju. Vidjeli ste kako se utrka odvijala i u samoj utrci ste vidjeli šta je nažalost uradio Belgijanac. Poslije su svi rekli da je trebao biti automatski diskvalifikovan zbog onoga što je uradio, bilo je to skroz nekorektno i nesportsko ponašanje, prolaziti onako na silu. On je završio kao treći. Svima sam čestitao od srca, to su momci koji vrijedno treniraju kao svi mi i koji se bore za što bolju poziciju. Ipak, treba uvijek imati taj sportski duh i fer i korektno koračati do cilja. Ja nikad ne bih koristio takav način da dođem do medalje, pa makar i ostao bez nje, ali bih na stazi uvijek bio dostojanstven”, istakao je Tuka koji se zahvalio navijačima na podršci.

Bio je ovo do sada i najbolji plasman Tuke na evropskim prvenstvima, jer je 2021. godine u poljskom Torunu u finalu bio peti s vremenom 1:47.37, dok je 2019. godine u škotskom Glazgovu bio šesti, s 1:47.91.