U sklopu manifestacije “Zeničko proljeće 2025”, ljubitelji horske muzike imaće priliku uživati u nesvakidašnjem muzičkom doživljaju pod nazivom “Veče horske muzike”, koji će se održati u nedjelju, 27. aprila 2025. godine s početkom u 19:00 sati, u prostoru Crkve sv. Ilije Proroka u Zenici.
Na koncertu će nastupiti tri renomirana kamerna mješovita hora iz različitih gradova Bosne i Hercegovine:
- Kamerni mješoviti hor “LOLA” Sarajevo, pod dirigentskom palicom Josipa Katavića (Kamerni mješoviti hor KUD “LOLA” Sarajevo osnovan je 2015. g. i okuplja oko 40 članova. Na repertoaru hor “LOLA” izvodi djela starih majstora, romantičara, savremenih autora, duhovne muzike, kao i obrade na narodnim motivima naroda BiH i regiona. Tokom svog rada “LOLA” je učestvovala na 11 međunarodnih horskih takmičenja i osvojila 20 nagrada. 2019. g. hor KUD „LOLA“ je bio izabran među četiri najbolja evropska hora i imao je čast da se takmiči na prestižnom evropskom horskom šampionatu “Grand prix of nations” – Austrija i bio jedini predstavnik iz BiH. Dirigent je rođen, školovan i ostao vjeran horskom takmičenju sa 52 godine umjetničkog staža.)
- Kamerni mješoviti hor “LEGE ARTIS” Tuzla, na čelu s dirigentom Jasminom Hasićem (Djeluje preko 12 godina i jedan je od muzičko kulturnih brendova grada Tuzle sa preko 15 međunarodnih nagrada sa raznih međunarodnih horskih festivala. Organizator je i utemeljitelj dvije velike manifestacije Međunarodni horski šampionat “Lege Artis” Tuzla i tradicionalnog novogodišnjeg koncerta. Ansambl broji 35 članica i članova različitog uzrasta od učenika do penzionera, a prepoznatljiv je po karakterističnom repertoaru i sjajnoj atmosferi, kako na probama, tako i na nastupima.)
- Kamerni mješoviti hor “ART SONORE” Zenica, kojim diriguje Sajid Jusić (Ansambl “Art sonore” postoji 3 godine. Okosnicu ansambla čine prosvjetni radnici. Hor njeguje raznovrstan repertoar od djela starih majstora, svjetskih autora, domaćih autora, do narodnog stvaralaštva sa posebnim akcentom na sevdalinku. “Art sonore” je imao brojne nastupe u Bosni i Hercegovini i inostranstvu, kako na međunarodnim takmičenjima, tako i sa samostalnim koncertima. Ima nekoliko značajnih nagrada sa domaćih i inostranih međunarodnih takmičenja. Hor je krajem 2024. godine objavio album “Bosanske sevdalinke i gradske pjesme” sa 13 sevdalinki i gradskih pjesama u acapella izvedbi.)
Ovaj koncert organizuje zenički ansambl “Umjetnost zvuka – ART SONORE”, uz generalno pokroviteljstvo Grada Zenice.
Manifestaciju podržavaju i JU Druga gimnazija Zenica, kompanija “EMPRES” d.o.o. Zenica, te Radio Zenit kao medijski pokrovitelj.

Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.