Rekavši da se sprema zakonska uredba da se Žandarmerija i Komanda obalske straže povežu za Ministarstvo unutrašnjih poslova, premijer Binali Yildirim je dodao:
¨Ukoliko bude potrebno i u drugim institucijama će doći do strukturalnih promjena¨.
U večernjim satima u Ankari je završen sastanak turske vlade kojim je predsjedavao predsjednik države Recep Tayyip Erdogan.
Premijer je kazao da nema nikakvih problema u provedbi vanrednog stanja kojeg je država uvela sama sebi 20. jula, dodavši da je cilj da se preduzmu konkretne i brze mjere protiv terorističke organizacije FETO.
Premijer Turske Binali Yildirim je izjavio večeras u Ankari nakon sjednice Vlade Turske kojom je predsjedavao predsjednik te zemlje Recep Tayyip Erdogan da će u Istanbulu i Ankari biti podignuti spomenici žrtvama pokušaja državnog udara od 15. jula, a Bosforski most će zvati “Most šehida 15. jula”
U državnim bankama bit će otvoreni i žiro računi za porodice stradalih šehida u noći kada je pokušat izdajnički čin, rekao je Yildirim dodavši:
¨Još jednom su se prevarili svi oni koji su pomislili da će sa pokušajem puča srušiti našu državu. Naš narod je odlučan u ispunjavanju ciljeva za 2023. godinu¨.
“Moguće da, konsenzusom, dođe do manjih ustavnih promjena kako bi se otklonili negativni rezultati uzrokovani zakrčenjem sistema u ovom kratkom vremenu. Zajedno ćemo raditi kako bi pripremili osnovu za to. Međutim, vidjeli smo da postoji i zajednički stav o tome kako sve partije trebaju učestvovati u pripremi sasvim novog Ustava. Donijeli smo odluku i da se nastavi s nedovršenim procesom u vezi s ovim pitanjem”, rekao je Yildirim, govoreći o današnjem sastanku turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana sa liderima političkih partija u Turskoj.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.