14 C

Zenički studenti izradili softver za smanjenje zagađenja

Ekipa “FristTech” pobjednik je Prvog takmičenja studenata Odsjeka softverskog inžinjerstva Politehničkog fakulteta Univerziteta u Zenici “CodeSmash Hackathon”, koje je taj fakultet organizirao sa sarajevskom kompanijom Softray Solutions.

Tema hackathona bila je “IT rješenja protiv zagađenja”, a 30 studenata u šest timova, uz stručnu podršku mentora, imali su zadatak da dizajniraju računarsku aplikaciju koja bi mogla doprinijeti smanjenju tog zeničkog problema.

“Takmičari su vrijedno radili na idejnim rješenjima za problem iz oblasti zaštite okoliša. Nakon 12 sati rada i prezentacija rješenja, na osnovu ocjena stručnjaka, proglašeni su najuspješniji radovi”, kaže profesor tog fakulteta i predsjednik Eko-foruma Zenica Samir Lemeš, koji najavljuje da je cilj da već od iduće godine na takmičenju sudjeluju i studenti drugih bh. fakulteta.

Cilj takmičenja bio je da prvenstveno izradi aplikacija za smanjenje zagađenja zraka, ali i rješavanju svih drugih aspekata iz domena zaštite životne sredine.

Pobjednička ekipa, koja je nagrađena sa 5.000 KM, bila je sastavljena od studenata prve godine studija, a svoju su ideju predstavili, razradili i dizajnirali kao računarsku igru “ZEko”, u kombinaciji s elektronskom karticom.

Drugu su nagradu i 1.500 KM osvojili studenti tima “Lešinari”, s projektom “Go electric”, a treću i 1.000 KM tima “Code Ninjas”, s projektom “Green Force”.