3.9 C

Ženska košarkaška reprezentacija pobijedila reprezentaciju Islanda

Ženska seniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Rejkjaviku pobijedila Island rezultatom 74:84 (26:13,15:29,11:14, 22:28) u posljednjem meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2019. godine.

Ovim trijumfom izabranice Gorana Loje kvalifikacije su završile na drugom mjestu grupe A, ali su zbog slabije koš-razlike u odnosu na konkuretkinje ostale bez plasmana na EP.

Iz osam kvalifikacijskih grupa EP su izborile prvoplasirane reprezentacije, kao i šest najboljih drugoplasiranih, među kojima nažalost nije BiH.

Islanđanke su bolje otvorile meč i nakon samo tri minute igre imale su plus 8, bilo je 9:1. Domaće košarkašice povećavale su prednost, a rezultat na kraju prve četvrtine glasio je 26:13.

U drugoj četvrtini bh. košarkašice uspjele su da konsoliduju svoje redove, te su zaigrale mnogo bolje. Dvije minute prije kraja poluvremena, “Zmajice” su imale samo pola koša zaostatka bilo je 38:37, da bi do odlaska na odmor potpuno preokrenule i na poluvrijeme otišle s prednošću od pola koša razlike 41:42.

Na početku treće četvrtine Islanđanke su vratile prednost nakon nekoliko promašenih zicera bh. košarkašica. Međutim, izabranice Gorana Loje uspjele su da se rezultatski vrate i ponovo dođu do preokreta. “Zmajice” su ovu dionicu dobile s 11:14, te s rezultatom 52:56 ušle u posljednju četvrtinu.

Bh. košarkašice su u posljednjoj dionici meča povećavale su prednost, te na kraju slavile zasluženo pobjedu rezulatom 74:84.

Najefikasnije u bh. timu bile su Nikolina Babić i Milica Deura s 15 i Marica Gajić s 13 ubačenih poena.