12.5 C

Zmajevi remijem u Finskoj počeli kvalifikacije za SP

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine na startu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine remizirala je rezultatom 2:2 na gostovanju Finskoj.

U debiju selektora Ivayla Peteva na klupi Zmajeva vidjeli smo dosta toga i veoma uzbudljiv meč, koji je na kraju završen remijem.

Finci su bolje ušli u meč i u dva navrata zaprijetili preko Teemua Pukkija. Prvo je Siniša Saničanin izbacio loptu gotovo sa aut linije, da bi onda Ibrahim Šehić sjajno intervenisao.

Prvu veliku priliku Zmajevi su imali u 20. minuti. Eldar Ćivić je oduzeo loptu nakon neopreznosti domaće odbrane, proslijedio je do Amera Gojaka koji je sam bio, ali golman Jese Joronen odlično brani. U nastavku akcije izblokirani su udarci Edina Džeke i Eldara Ćivića.

Igrao se 27. minut kada smo imali novi zicer. Džeko je izbacio usamljenog Miroslava Stevanovića koji je išao jedan na jedan, ali je golman Joronen ponovo divno intervenisao.

Do kraja prvog dijela Finci su imali još jednu veliku priliku. U 41. minuti domaći su istrčali kontru, a udarce Pukkija i Kamare brani Šehić. Bez golova otišlo se na odmor.

U nastavku mnogo uzbuđenja. Bolje smo krenuli u drugom dijelu, a prvu veliku priliku imao je Gojak koji nakon kornera u 51. minuti šutira pored gola.

Četiri minute kasnije dosuđen je penal za BiH zbog igranja rukom. Udarac Pjanića sa bijele tačke brani Joronen, ali se lopta vraća do veznjaka Barcelone koji pogađa u praznu mrežu.

No, radost je kratko trajala. Samo tri minute kasnije Teemu Pukki pogađa nakon što mu se odbila lopta, a prethodno je Alho pogodio prečku.

U nastavku blago zatišje. Ipak, kod jednog kornera u 77. minuti krenuli su svi naprijed iz naše selekcije, a Pukki je istrčao na fantastičan način kontru i matirao je ovoga puta nemoćnog Šehića. Napadač Norwicha je trčao sam sa polovine igrališta i rutinski je odradio posao.

Do kraja utakmice BiH je krenula svim silama naprijed. Ušao je u igru i Ermedin Demirović, a ofanziva se koliko-toliko isplatila.

Šest minuta prije kraja Zmajevi su poravnali. Lopta se odbila na desnu stranu do Miroslava Stevanovića koji se odlično snalazi i iz poluvoleja pogađa pored nemoćnog Joronena.

Do kraja smo imali nešto veću inicijativu i želju za trijumfom, ali nije bilo vremena za nešto više. Ostalo je 2:2 tako da smo podjelom bodova sa Fincima otvorili kvalifikacije za Mundijal koji se igra naredne godine u Kataru.