12.5 C

Zmajevi večeras protiv Turske žele nastaviti uspješan niz

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras od 19:30 sati u Rizeu igra prijateljski meč protiv Turske.

Zmajevi će u ovom meču tražiti sedmi uzastopni meč bez poraza u nizu, a takav poduhvat dodatno bi pomogao u građenju samopouzdanja pred meč protiv Sjeverne Irske u Ligi nacija.

Utakmica u Rizeu bh. reprezentaciji i turskoj reprezentaciji poslužit će kao uvertira za mečeve u Ligi nacija, jer Zmajevi će u ponedjeljak u Sarajevu dočekati Sjevernu Irsku u 3. kolu B3 Lige nacija, dok će Turska gostovati Rusiji u 3. kolu B2 Lige nacija.

Stoga, večerašnji meč će biti i šansa da se pokažu igrači koji u reprezentacijama BiH i Turske nisu imali veliku minutažu u prethodnim mečevima. O tome je govorio i selektor BiH Robert Prosinečki.

“Za četiri dana igramo utakmicu Lige nacija u Sarajevu tako da će šansu dobiti i neki igrači koji do sada nisu imali veliku minutažu. Međutim, ko god bude u sastavu dat će sve od sebe na sutrašnjoj utakmici”, rekao je Prosinečki i dodao da će Edin Džeko i Miralem Pjanić nastupiti protiv Turske.

Selektor je u odnosu na spisak za mečeve protiv Sjeverne Irske i Austrije u septembru, na posljednjem spisku napravio samo jednu promjenu – umjesto Kenana Pirića u tim je vratio Asmira Begovića. Na spisku bi bio i Sead Kolašinac da Arsenal nije tražio da se on poštedi ovaj put, pošto se tek oporavio od povrede.

Pozitivno je što Prosinečki, za razliku od mečeva u septembru, nema problema s povredama nakon objave spiska i ostaje nada da će tako i ostati.

Ipak, na drugoj strani, selektor Turske Mircea Lucescu ostao je bez Emrea Akbabe i Mehmeta Topala, dva vrlo važna igrača. Lucescu je u najavi ovog meča najviše govorio o tome da u reprezentaciji Turske mora graditi novu generaciju tako da je tim koji posjeduje relativno mlad.

Bez obzira na izostanke navedenih igrača, Turska ima vrlo dobar tim u kojem su glavne zvijezde Hakan Calhanoglu, Cengiz Under, Cenk Tosun…

Turska u meč ulazi nakon poraza od Rusije i pobjede nad Švedskom u Ligi nacija prošlog mjeseca. Posebno je interesantna pobjeda nad Šveđanima, pošto je Turska gubila 2:0 od 49. minute, a golove za 2:2 i 3:2 postigla je u posljednjim momentima meča. Junak te pobjede bio je upravo Akbaba koji večeras neće igrati. On je tada postigao dva gola.

Zmajevi u ovaj meč ulaze nizom od šest mečeva bez poraza (Bugarska 1:0, Senegal 0:0, Crna Gora 0:0, Južna Koreja 3:1, Sjeverna Irska 2:1, Austrija 1:0) i odlično bi bilo ako se niz bez poraza nastavi i nakon večerašnjeg meča kako bismo u što boljem raspoloženju dočekali meč na Grbavici protiv Sjeverne Irske.

Meč između BiH i Turske počinje večeras u 19:30 sati uz direktan prijenos na kanalu Nova BH.