8.3 C

Amel Tuka šesti u finalu na Olimpijskim igrama (VIDEO)

Amel Tuka 3

Najbolji bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka danas je nastupio na Olimpijskim igrama u Tokiju u finalnoj trci na 800 metara. Utrka je održana u 14 sati i 5 minuta po našem vremenu.

Amel Tuka je osvojio 5. mjesto sa vremenom 1.45:98. prvoplasirani je bio Korir sa vremenom 1.45:06, srebro je osvojio Rotich, a bronzu Dobek. Amos koji je bio jedan od favorita i odlukom sudija plasiran u finale, završio je na 8. mjestu.

Amel je dobro otvorio trku, na početku je držao korak za vodećim, no nakon 400 metara izgubio je korak za vodećim i tek u finišu uspio je popraviti svoju poziciju i doći do šeste pozicije.

Obzirom da je konkurencija bila vrlo teška, svjedočimo vrhunskom rezultatu našeg najboljeg atletičara.

Naš atletičar je u finalu za protivnike imao sljedeće takmičare: Gbriel Tual (FRA), Patryk Dobek (POL), Kipkurui Emmanuel Korir (KEN), Clayton Murphy (SAD), Cheruiyot Ferguson Rotich (KEN), Adrian Ben (ŠPA), Peter Bol (AUS), Nijel Amos (BOT).

Podsjetimo da se Tuka na prošloj Olimpijadi u Rio de Janeiru nije uspio plasirati u finale, međutim u Tokiju jeste i to je zasigurno veliki uspjeh kako za Amela Tuku, tako i za bh. sport uopšteno.