14 C

Bh. reprezentativke pobijedile Japan i plasirale se na Svjetsko prvenstvo

Košarkašice Bosne i Hercegovine danas su u Osaki priredile veliku senzaciju protiv Japana u meču kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, te su nakon velike drame slavile sa 87:82!

Za razliku od meča protiv Kanade, kada smo teško poraženi, bh. košarkašice danas su pružile sjajan otpor Japankama, pa su upisale najveću pobjedu u povijesti naše košarke.

Japanske košarkašice su prije meča slovile za apsolutne favoritkinje, ali izabranice Gorana Loje zaista su pokazale da imaju kvalitet, pa su i bez povrijeđene ponajbolje igračice Marice Gajić skoro do samog kraja bile u rezultatskom egalu sa Samurajkama, a onda ih uspjele i slomiti u presudnim momentima i ostvariti pobjedu.

Domaće košarkašice su trojkom otvorile meč i neprestano su nas ‘maltretirale’ u sjajnom šutu za tri poena. Skoro je nemoguće bilo odbraniti se, no i naše djevojke su često imale odgovore, naročito u drugom poluvremenu i u momentima kada je to bilo najpotrebnije.

Na kraju prve četvrtine Japan je vodio 23:20, ali je do poluvremena prednost ove selekcije iznosila osam poena (46:38).

Trojkom su Japanke otvorile treću dionicu, povele su prvi put 11 razlike, no bh. košarkašice se uspijevaju održati u ritmu sa agresivnim domaćim igračicama. Prije ulaska u zadnju četvrtinu, imali smo dohvatljivih minus šest (64:70).

Japanke su doslovno živjele od šuta za tri, no zbog toga su plesale po tankoj žici. Šest minuta prije kraja bh. košarkaška reprezentacija spustila je zaostatak na samo jedan poen, što je garantovalo dramu do kraja. Nevjerovatna Jones nakon time-outa Ruskinja pogađa za vodstvo BiH 76:75.

Sjajna Jones nastavlja u ritmu, odvela nas je novim poenima na plus šest (81:75), ali trebalo je tri minute prije kraja naći rješenje za odbranu od japanskih trojki. Kada je bilo najpoterbnije, šut je izdao Japanke, a naše djevojke su hrabro odradile posao do kraja i ostvarile pobjedu za dugo sjećanje.

Janquel Jones je meč završila sa čak 36 poena i 22 skoka te četiri asistencije. Sjajna je bila i Tavić sa 15 poena, toliko je ubacila i Babić, dok je Džebo dodala 14. Delić je isto bila dvocifrena sa 11 poena.

U sastavu Japana Hayashi je ubacila 21 poen, a Akabho 14 uz sedam skokova. Takada je dodala 10.