9.1 C

Bosna i Hercegovina slavila u Zenici protiv Crne Gore, osigurala prvo mjesto u grupi

Fudbalska “A” reprezentacija Bosne i Hercegovine slavila je u petak u Zenici protiv Crne Gore rezultatom 1:0 u petom kolu grupe “3” UEFA Lige nacija “B”, čime je osigurala prvo mjesto u grupi, javlja Anadolu Agency (AA).

Dobar dio prvog poluvremena na “Bilinom polju” obilježio je nizak tempo. Prvi udarac u okvir gola zabilježio je Edin Džeko u 23. minuti.

Prva ozbiljna akcija izabranika selektora Ivayla Peteva stigla je u 32. minuti kada je Miroslav Stevanović s desne strane sjajno uposlio Ermedina Demirovića, koji šalje loptu u mrežu protivnika. Igrači i navijači su imali samo minut slavlja prije nego što su sudije iz VAR sobe signazirale ofsajd poziciju mladog bh. navijača.

Demirović, ipak, u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena poručuje da je ovo njegova noć i postiže svoj prvi pogodak u dresu reprezentacije Bosne i Hercegovine. Džeko mu je glavom spustio loptu, a Demirović vješto savladao golmana Crne Gore Milana Mijatovića. BiH ide na odmor s vodstvom od 1:0.

Stevan Jovetić je u 69. minuti pokušao zaprijetiti golmanu Ibrahimu Šehiću iz slobodnog udarca, međutim bez problema za iskusnog golmana. Demirović je u 76. minuti ponovo zaprijetio Crnoj Gori, siguran na golu bio je Mijatović. Bez promjene rezultata do kraja utakmice, Bosna i Hercegovina je savladala Crnu Goru sa 1:0.

“Zmajevi” su pobjedom nad Crnom Gorom osigurali prvo mjesto u grupi, kolo prije kraja. Bosna i Hercegovina ima 12 bodova, Crna Gora sedam, Finska pet te Rumunija četiri boda.

Time je BiH obezbijedila drugi jakosni šešir pred žrijeb kvalifikacionih grupa za Evropsko prvenstvo, što podrazumijeva “lakše” protivnike. BiH je pobjedom izborila promociju u Ligu A Lige nacija te baraž za Evropsko prvenstvo 2024. godine.

U okviru Lige nacija je odigrano još osam susreta: Njemačka – Mađarska 0:1, Italija – Engleska 1:0, Finska – Rumunija 1:1, Gruzija – Sjeverna Makedonija 2:0, Bugarska – Gibraltar 5:1 i Estonija – Malta 2:1.