12.2 C

Marin Čilić u finalu Australia Opena

Najbolji hrvatski teniser Marin Čilić pobijedio je Britanca Kylea Edmunda 6-2, 7-6 (7-4), 6-2 u polufinalu Australian Opena i postao prvi Hrvat koji je u Melbourneu došao do finalnog meča.

Hrvatska će prvi put u historiji imati finalistu Australian Opena! Marin Čilić opravdao je ulogu favorita protiv Britanca Kylea Edmunda i nakon dva sata i 18 minuta igre slavio 6-2, 7-6 (7-4), 6-2.

Protivnik u nedjeljnom finalu od 9:30 sati bit će mu pobjednik meča između Korejca Hyeona Chunga i Švicarca Rogera Federera, koji je na rasporedu u petak.

Bilo je jasno da je Marin ogroman favorit u ovom dvoboju protiv čovjeka koji nikad nije otišao dalje od osmine finala na velikim turnirima. I pokazao je to na terenu.

Prvi set Međugorčanin je dominantno osvojio 6-2, a Edmund je potom zatražio liječnički time-out, jer je imao problema s kretanjem. Ipak, nije se to previše osjetilo na Britančevoj igri u drugom setu koji je otišao sve do tie-breaka. Tamo je Marin s dva oduzeta poena na protivnikovu servisu prelomio meč.

U trećem setu bilo je samo pitanje kad će Edmund, inače 49. igrač svijeta, ispustiti svoj servis. Dogodilo se to na samom početku, a Marin je do kraja meča napravio još jedan break i odservirao za 6-2 i konačnu pobjedu.

Čilić je do pobjede došao iako ga nije služio prvi servis (samo 56 posto naspram 67 posto Edmunda). No dominirao je u izravnim poenima (32-25) i bio agresivan na prvom servisu protivnika, na kojemu je osvojio čak 35 posto poena.

Marin je ovom pobjedom izborio i plasman karijere. Od ponedjeljka će, naime, biti treći teniser svijeta i tako izjednačiti uspjeh Ivana Ljubičića iz 2006. godine. Samo poziciju bolji bio je Goran Ivanišević 1994. godine.