Ukupno podjela

Posljednje objavljeno

NASA traži dobrovoljce koji će provesti osam mjeseci u ruskom laboratoriju

NASA traži dobrovoljce koji će provesti osam mjeseci u ruskom laboratoriju

Američka svemirska agencija NASA se priprema za svoju novu simulaciju svemirske misije te traži zdrave učesnike koji su spremni da žive zajedno s malom posadom u izolaciji osam mjeseci.Mnogi su se navikli na karantin uveden zbog pandemije koronavirusa, a oni kojima nije smeta mogu se prijaviti za NASA-in eksperiment. Agencija traži učesnike istraživanja koji će provesti osam mjeseci zaključani u ruskom laboratoriju u Moskvi.

  • Analogna misija će pomoći NASA-i da szna više o psihološkim i fizičkim efektima izolacije ljudi u procesu pripreme za Artemis misije na Mjesec, kao i duge misije na Mars. Mala međunarodna posada će živjeti zajedno u izolaciji osam mjeseci i provoditi naučno istraživanje, koristit će virtuelnu stvarnost i obavljati robotske operacije te brojne druge zadatke. Istraživanje će biti provedeno kako bi se proučavali efekti izolacije dok učesnici rade kako bi uspješno obavili svoju simuliranu svemirsku misiju – navode iz NASA-e.

Učesnici eksperimenta će iskusiti slične uvjete onima kojima će biti izloženi astronauti na Marsu, a svi će nakon osam mjeseci dobiti kompenzaciju.

Prijaviti se mogu samo Amerikanci starosne dobi između 30 i 55 godina, a moraju zadovoljiti i određene kriterije obrazovanja, piše Mirror.

Američka svemirska agencija NASA se priprema za svoju novu simulaciju svemirske misije te traži zdrave učesnike koji su spremni da žive zajedno s malom posadom u izolaciji osam mjeseci.Mnogi su se navikli na karantin uveden zbog pandemije koronavirusa, a oni kojima nije smeta mogu se prijaviti za NASA-in eksperiment. Agencija traži učesnike istraživanja koji će provesti osam mjeseci zaključani u ruskom laboratoriju u Moskvi.

  • Analogna misija će pomoći NASA-i da szna više o psihološkim i fizičkim efektima izolacije ljudi u procesu pripreme za Artemis misije na Mjesec, kao i duge misije na Mars. Mala međunarodna posada će živjeti zajedno u izolaciji osam mjeseci i provoditi naučno istraživanje, koristit će virtuelnu stvarnost i obavljati robotske operacije te brojne druge zadatke. Istraživanje će biti provedeno kako bi se proučavali efekti izolacije dok učesnici rade kako bi uspješno obavili svoju simuliranu svemirsku misiju – navode iz NASA-e.

Učesnici eksperimenta će iskusiti slične uvjete onima kojima će biti izloženi astronauti na Marsu, a svi će nakon osam mjeseci dobiti kompenzaciju.

Prijaviti se mogu samo Amerikanci starosne dobi između 30 i 55 godina, a moraju zadovoljiti i određene kriterije obrazovanja, piše Mirror.

Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.

Dodaj Zenit.ba među omiljene izvore na Googleu
Zenica
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
44%
1.2m/s
4%
čet
29 °
pet
32 °
sub
33 °
ned
35 °
pon
35 °