14.4 C

Nova sramota reprezentacije BiH, ovaj put u Luksemburgu (FOTO)

Luksembur BiH

Nova teška i bolna katastrofa zadesila je našu nogometnu reprezentaciju večeras tijekom kvalifikacija. Ovaj put smo doživjeli poraz u Luksemburgu, što sigurno izaziva mnogo zabrinutosti.

Luksemburg je na kraju slavio s visokih 4:1, upisavši nova tri boda u kvalifikacijama na naš račun. Ovaj neuspjeh će dugo ostati u pamćenju, a ne na lijep način. Utakmica je bila dio 9. kola kvalifikacija, a naš selektor Savo Milošević odlučio je pružiti priliku nekim novim igračima. Međutim, gotovo svi su zaslužili oštre kritike, ukoliko ih uopće dotiču, kao i rukovodstvo Nogometnog saveza BiH.

Prvo poluvrijeme je bilo za zaborav – naši igrači gotovo da nisu ni pokušali prijetiti golu Luksemburga. Već u šestoj minuti, mreža naše reprezentacije se zatresla, najavljujući katastrofu koja se na kraju i dogodila.

Olesen je iskoristio ubačaj sa strane, našao se ispred Kovačevića i domaćini su poveli 1:0. Domaći su nastavili s boljom igrom, naši igrači su bili potpuno izgubljeni, a u 26. minuti su domaćini zaradili i penal. U tom trenutku su naši navijači bakljadom prekinuli meč, ponovno vrijeđali i kritizirali rukovodstvo Nogometnog saveza BiH, što će vjerojatno rezultirati žestokim kaznama pred naredne utakmice.

Rodrigues je preuzeo loptu i snažno pogodio za 2:0. Do kraja prvog dijela, vrijedno je spomenuti i šansu Barreire, no lopta je otišla pored gola uz puno sreće za naše igrače. Selektor Milošević je pokušao “probuditi” ekipu ubacivanjem Demirovića i Hajradinovića umjesto Stevanovića i Hadžiahmetovića, ali to nije donijelo željene rezultate.

U 48. minuti, Olesen je imao lagani zadatak postići gol za 3:0, ali Nikola Vasilj sjajno je intervenirao i spasio našu reprezentaciju od trećeg pogotka. Ipak, u 54. minuti ni Vasilj nije mogao ništa. Kovačević je ostao ležati zbog snažnog udarca, sudija nije prekidao meč, a Martins je postigao gol za novo slavlje domaćih navijača.

U 75. minuti, Barreiro je pucao, golman Vasilj je sigurno obranio. Najbolju priliku naša reprezentacija imala je u 78. minuti kada je Hamulić pucao, ali lopta je prošla tik pored gola, pa nismo uspjeli zabilježiti prvi udarac u okvir gola našeg protivnika. Nešto kasnije, Demirović je bio u šansi za našu reprezentaciju, izašao je sam pred golmana Morisa, pokušao ga je lobovati, ali nije bio dovoljno precizan i rezultat je ostao 3:0. Do kraja, defanzivac Gojković u sudijskoj nadoknadi postiže gol za 3:1, a zatim domaći postižu četvrti pogodak. Rodrigues je snažno pucao uz samu stativu i sigurno postigao gol za najveći sram bh. nogometa u historiji.

Portugal je u našoj grupi pred posljednjim kolom s 27 bodova, Slovačka ima 19, a Luksemburg 14. Island ima deset, naša selekcija tek devet, a Lihtenštajn je bez boda. Što će na kraju biti, ostaje vidjeti. Faruk Hadžibegić je postao bivši nakon poraza od Luksemburga u Zenici, Meho Kodro je smijenjen nakon samo dvije utakmice, a hoće li se isto dogoditi Miloševiću, bit će jasnije u narednim danima.

Već u nedjelju, naši igrači dočekuju Slovačku u Zenici za kraj najgorih kvalifikacija ikada. Pitanje je čemu se nadati u toj utakmici – vjerojatno novim protestima navijača, još jednom blijedom predstavom, još jednim bolnim porazom reprezentacije koja strmoglavo tone…