16.6 C

Zmajevi doživjeli debakl na Bilinom polju u Zenici

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je na prepunom Bilinom polju igrala susret 8. kola kvalifikacija za Euro 2024., a protivnik Zmajevima je bila ekipa Portugala.

Veliki broj navijača i podrška sa tribina nažalost nije bila dovoljna da se Zmajevi malo bolje organizuju na terenu.

U prvim minutama igre Pjanić je uposlio Demirovića na desnoj strani, pokušao je ofanzivac Augsburga ubaciti loptu u kazneni prostor, no gosti su otklonili opasnost.

Treća minuta je bila presudna da krene sve “naopako” za selekciju našeg tima.

Felix je pucao nakon odbijanca, a Barišića pogađa lopta u ruku. Sudija je svirao penal, a Ronaldo sa bijele tačke dovodi svoju reprezentaciju u vodstvo.

Portugal je u nastavku igre imao veći posjed lopte. Dojam je bio takav da su Zmajevi impresionirani protivnikom.

U 19′ minuti igre brza kontra Portugalaca, Felix dodaje do Ronalda koji loptu šutira u gol. Sumnjiva situacija za gol Ronalda, arbitri su skoro pa cijelu minutu gledali snimku. Ofsajda ipak nije bilo tako da je Ronaldo stigao do drugog gola na meču.

Nije dugo trebalo da gosti postignu i treći pogodak.

Duga lopta prema veznom fudbaleru koji izlazi sam na Šehića i silovito pogađa mrežu.

Ozbiljna prilika za Zmajeve i novi gol za Portugal

U nastavku igre prilika za Zmajeve. Dedić je nakon solo prodora sa desne strane stigao u kazneni prostor, uposlio Rahmanovića koji ubacuje prema Demiroviću. Napadač šutira, ali je udarac blokiran. Na kraju akcije sudija podiže zastavicu budući da je u začetku akcije u ofsajdu bio Rahmanović.

Kazna za propuštenu šansu stigla je brzo od Portugala. Silovito šutira bek nakon asistencije Fernandesa i pogađa gol Šehića za 0:4.

Nova situacija za VAR u 41′ minuti igre prvog poluvremena. Gol Felixa, ali je poništen zbog ofsajda. Gol je nakon provjere ipak potvrđen. Portugal je vodio sa pet golova.

Drugo poluvrijeme bez većih prilika

U nastavku susreta na Bilinom polju moglo se čuti sa tribina kako navijači skandiraju “Savez napolje, savez napolje”. Očigledno nezadovoljni rezultatom, ali i situacijom u Nogometnom savezu BiH.

Nekoliko manjih prilika za Portugal u drugom poluvremenu. Portugalci su dugo imali loptu u svom posjedu, kombinirali bez većih problema.

U 63′ minuti igre Džeko šutira loptu za Pjanića, ali veznjak naše reprezentacije ne stiže loptu.

Kako su odmicale minute moglo se zaključiti da su Zmajevi pokušali zadržati rezultat Portugala kako ne bi debakl bio ogroman.

Do kraja susreta rezultat je ostao nepromjenjen. BiH – Portugal 0:5.

BiH je jednom poražena sa 0:5, a tri puta je izgubila sa četiri gola razlike

Inače, ovaj poraz od 0:5 od Portugala nije bio jedini veliki poraz naših Zmajeva.

Poraz od 5:0 smo doživjeli od Argentine u prijateljskom meču 1998. godine kada smo izgubili u gostima.

Zatim smo izgubili 2:6 od Portugala u revanš duelu baraža za odlazak na EP 2012. godine, dok smo u dva navrata poraženi sa 0:4.

Bilo je to od Belgije u gostima te od Grčke na svom terenu.