14 C

ZOI: Francuski par pokorio planetu

Francuski par Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron osvojili su zlatnu medalju u disciplini free dance u umjetničkom klizanju na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu.

Ukupno su osvojili 226,98 poena, što je svjetski rekord. Bili su najbolji poslije prvog obaveznog djela programa,a prednost su samo uvećali nakon slobodnog programa. U bodovima 90,83 su dobili za obavezni, a 136,15 za slobodni program.

Sjajna kombinacija je prvi put na olimpijskom tronu. Prije četiri godine u Pyoengchangu bili su drugi. Imaju četiri svjetske titule i jedno drugo mjesto.

Na drugoj poziciji završili su Rusi Viktorija Sinicina i Nikita Kacalapov. Njihovo slobodno izvođenje donijeloim je 131,66 poena odnosno 220,51 ukupno.

Na najnižu stepenicu postolja popela se američka kombinacija Maddison Ubel, Zachary Donahew. Sakupili su 218,02 poena i malo im je nedostajalo da ugroze drugoplasiranu Rusiju.

Takmičenja u umjetničkom klizanju u Pekingu se nastavlja takmičenjem u ženskom singlu. Kratki program na redu je u utorak od 11 sati, a u isto vreme u četvrtak kreće slobodni program.